Turistická karta

Informace pro turisty pěkně rychle po ruce.

Po záchranné kartě zveřejněné před nedávnem jsme pro vás připravili další šikovnou pomůcku. Tato turistická kartička nemá za cíl vám radit, když se něco stane. Naopak by měla napomoci k tomu, aby se už před túrou minimalizovalo riziko.

3 x 3

První strana kartičky je motivována lavinovou metodou 3 x 3 švýcarského horského vůdce Wernera Muntera. Rozvádí základní tematické okruhy, na které nutno myslet při plánování túry, a těmi jsou - TRASA - TERÉN - LIDÉ - PODMÍNKY a dále klade otázky, které je nutné zodpovědět i během túry.

Vše je doplněno o upozornění zapsání se do knihy vycházek a túr. Nezapomeňte, že tato povinnost je na Slovensku dána zákonem o  horské záchranné službě! Loňská novinka, tzv. virtuální kniha vycházek pomocí textových zpráv SMS, byla pro malé využití ze strany turistů před letní sezónou 2008 zrušena.

Vybavení na túru

Kromě dobrého naplánování a průběhu túry musíme mít i vhodné vybavení. Stručný přehled uzavírá přední stranu karty. Nutno však upozornit, že je zaměřen především pro letní turistiku (sezónní období v  Tatrách od června do října). Pro zimní túry nebo speciální sportovní aktivity (horolezectví, skialpinismus) je nutno přehled rozšířit.

Riziko minimalizujeme

Druhá strana karty přináší stručný přehled horských rizik - BOUŘKA - VÍTR - DÉŠŤ - MLHA - SNĚŽENÍ - PÁD KAMENÍ A LAVIN. Těmto rizikům je třeba předcházet, v horách nás ohrožují přímo na životě.

Je to jen pomůcka, důležité je mít vše v hlavě

Karta má sloužit jako stručné upomenutí a okamžité oživení vědomostí před túrou a v jejím průběhu. O všech tématech, na které v  kartě upozorňujeme je nutné si podrobné informace předem přečíst, nastudovat a vyzkoušet. O spoustě témat jsme již psali na našem webu (např. bouřky, vítr ad.)

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru