Turistické cesty po zimě a před létem

Dejte si pozor. Ať vás nic v Tatrách letos nepřekvapí.

Od pátku 16.6., kdy se otevírala letní sezóna, můžeme chodit po všech tatranských značených cestách, avšak stále na nás čekají zimní podmínky. Sedla a tatranské štíty jsou stále pod sněhovou pokrývkou. Sníh sice rychle ubývá, ale rychlé tání přináší další problémy.

Vysoké Tatry

Stav chodníků

Ve výškách od 2000 m n.m. hrozí turistům samovolné uvolnění sněhových splazů nebo menších lavin. V nižších polohách je ohrožují nebezpečné uvolněné kameny. Tající sníh uvolňuje balvany, které se žlaby mohou dovalit až na turistické chodníky. Ohrožený je zejména úsek magistrály mezi Hrebienkem a Starolesnianskou poľanou. Toto nebezpečí hrozí i na dalším úseku této nejnavštěvovanější cesty při túře ze Štrbského Plesa na Popradské pod svahy Patrie. Úseky lze bezpečně obejít, na Hrebienku kolem Studenovodských vodopádů a mezi Štrbským Plesem a Popradským plesem jít zeleně značenou tzv. zimní cestou. Turistům se stále doporučuje zimní vybavení, teplé oblečení, kvalitní pevná obuv a pro lepší stabilitu je vhodné použít teleskopické hole nebo turistický cepín.

Značené chodníky, které se nacházejí nad chatami ve vysokých polohách včetně sedel a štítů nejsou příliš prochozené a pod sněhem jsou zasypány i řetězy a kramle. Pohyb v těchto polohách je zvlášť nebezpečný pro nezkušené turisty bez vybavení (mačky, cepín, atd). Upozorňujeme na sníh zejména z Mlynické doliny do Bystré lávky, z  Malé Studené doliny do Priečneho sedla a Sedielka, z Veľké Studené doliny do Prielomu, na Jahňacím štítě z Červené dolinky, na Východné Vysoké, Slavkovském štítě, Rysech či na Kriváňi.

Novinky

V minulém roce investoval správce značených cestTANAPu (Štátne lesy TANAPu) ohromující sumu 43 milionů slovenských korun. Obnova se týkala nejvíce cest zničených kalamitou v listopadu 2004. Opravy se týkaly mostů, samotného terénu i odpočívadel a značení. Do sedla Prielom jsou od Zamrznutého plesa nově řetězy oddělené pro oba směry přechodu. Tohoto zlepšení pro obcházení tzv. "zdvojsměrnění" by se mělo ještě letos dočkat i Priečne sedlo.

Poslední neprůchodné části turistických chodníků ve Vysokých Tatrách:
  • Grand hotel Praha - Rázc. pri tenise Tatranské Matliare (žlutá)
  • Štrbské pleso - Tri studničky (zelená)
  • Tri studničky - Jamské pleso (červená)

Západné Tatry

Stav chodníků

Určitě vhodnější podmínky na začátku sezóny jsou v Západných Tatrách. Problémy se sněhem mají turisté při výstupu ze  severních dolin a samozřejmě na dlouhém hlavním hřebeni. Z jihu jsou sněhová pole velmi krátká a sníh je měkký. V kvalitní turistické obuvi a  s turistickým cepínem nebo teleskopickými holemi si poradí i méně zkušené turisté. Hlavní hřeben však vyžaduje určité zkušenosti s pohybem v náročném a hlavně nebezpečném terénu. Zde jsou stále některé umělé výstupové pomůcky (řetězy) ještě pod sněhem. V pásmu lesa se stále ještě můžete setkat s ojedinělými spadlými stromy.

Novinky

Na hlavním hřebeni na Pachoľi se už během letošního léta osadí nové řetězy, přibyde tak další zajištěný úsek. Úpravy cest jsou hlavně vidět v Žiarské, Jalovecké, Račkové i Bystré dolině, jde o nová odpočívadla a opravené mosty. Cesty v kosodřevině jsou na nejhorších místech (díky brigádníkům) prořezané. O rekonstrukci Žiarské chaty během léta jsme vás již informovali.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry

Top

↑ nahoru