Turistické známky

Sbíráte populární dřevěné odznaky? Můžete je mít i z Tater

Podobně jako v České republice, tak i na Slovensku a v Polsku a třeba i ve Spojených státech amerických existují série Turistických známek. Protože jsou Tatry nejatraktivnější horskou oblastí Slovenska i Polska, můžete jich zde nasbírat velké množství.

Co je to Turistická známka?

Je to kulatá, dřevěná, vypalovaná plaketa, která je suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení turisticky atraktivního místa. Jinde ji totiž nelze zakoupit. Navazující číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst. Může posloužit jako suvenýr z výletu, medaile pro naše děti za dosažení cíle anebo se s nimi dá hrát sběratelská hra.

Sběratelská hra

Když nasbíráte řadu deseti jakýchkoliv číselně navazujících papírových kuponů, které jsou součástí Turistických známek - utrhněte je! Nalepte je na pohled či korespondenční lístek a zašlete na kontaktní adresu. Obratem Vám zašlou Prémiovou turistickou známku - za každou desítku jednu, pokaždé jinou! Kromě klasických číselných řad lze sehnat i  Výroční turistické známky.

Ty jsou vydávány k  příležitosti nějakého výročí, třeba letos je 100 let Tatranské elektrické železnice nebo 215 let od prvního výstupu na Lomnický štít (1793-2008). Všechny Výroční turistické známky jsou doplněny papírovým kuponem, takzvaným "žolíkem". Stejně jako v kartách je možné jím nahradit kterékoli číslo, ovšem jen jedno v každé uplatňované desítce.

Kontaktní adresy:

  • pro Slovensko - ONDRUŠ a spol. s.r.o, Kežmarská cesta 63, 054 01 Levoča
  • pro Polsko - PPH "AKMA", 32-400 Myślenice, ul. Kazimierza Wielkiego 58
  • a pro úplnost i český kontakt - Turistické známky s.r.o., P.O. BOX 21C, 795 01 Rýmařov

%%full%%

Jaké známky v Tatrách existují

Na Slovensku jich je bezpočet, pro Tatry najdeme několik řad. Ve 3 sériích dle pohoří - Vysoké Tatry, Západné Tatry a Belianské Tatry, jsou oznámkovány všechny významné horské chaty (prestižní číslo 1 má např. Zbojnícka chata) a tatranská místa - jako Symbolický cintorín nebo podtatranská muzea.

Další série mapuje osady od Štrbského plesa až po Tatranskou Javorinu. Jako medaili za úspěšné dosažení cíle můžeme použít sérii tatranských turistických vrcholů (např. "medaile" za výstup na Rysy se dá koupit jen na Chatě pod Rysmi). A k tomu lze získat i známky z jiných celoslovenských sérií - například Belianskou jeskyni nebo kostelík v Tatranské Javorině. A  samozřejmě již zmiňované známky výroční.

V Polsku je to co do množství zatím poněkud chudší. Nemají žádnou speciální tatranskou sérii a celkem lze v dnešní době sehnat pouze necelou desítku známek z Tater. Například Murowaniec, Pięć Stawów nebo Dolina Strążyska.

Kde a za kolik?

Turistické známky lze sehnat vždy na známkovém místě. Tedy na chatách, v muzeích a informačních centrech. U vrcholů lze známku sehnat v nejbližší chatě. Turistické známky nejsou drahé. Například na Slovensku je jednotná cena 1,5 €. I když se velmi často setkáme i s cenou vyšší. Je to především na méně dostupných místech, kde je to vzhledem k obtížnému zásobování, dodavatelem turistických známek tolerováno. Část zisku z prodeje známek jde na dobročinné účely, např. v ČR na konto Centra Paraple.

Více informací

Koho Turistické známky okouzlily, může se více dočíst na www.turisticke-znamky.cz. Zde naleznete mapy značených míst, aktuální seznamy známek a míst, kde jsou k dostání a různé doplňky jako stylové album, nástěnku apod.. Najdete zde také rozcestník pro jednotlivé země Evropy.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru