Túry s vůdcem: Satan

Legendami opředený vrchol Vysokých Tater je dostupný pouze s horskými vůdci.

2.11.2014 22:14  |  Túra
Zobrazit na mapě (49°9'49.0747"N, 20°3'10.7976"E)
Print Comments

Na legendami opředený Satan nevede žádná turistická značka. Satan ale patří díky skvělému rozhledu mezi nejatraktivnější vrcholy Vysokých Tater. Je ovšem nutné zajistit si doprovod horského vůdce.

Letní,Zimní,Ubytování,

Zobrazit všech 14 fotografií

Základní fakta

Satan (2421 m), polsky Szatan, se nachází v hřebeni Bašt mezi Prednou Baštou a Pekelníkem, jen kousek od Štrbského plesa. Má dva vrcholy, severní a jižní, které připomínají rohy. Jižní vrchol je hlavní a je na něm umístěna vrcholová kniha.

Satan zdaleka nepatří mezi nejvyšší štíty ve Vysokých Tatrách, patří však k nejznámějším. Představuje nejvyšší vrchol zubaté rozsochy, kterou vysílá na jih Hlinská veža. Nepřehlédnutelný vrchol Satanu je viditelný zejména ze sousedních hojně navštěvovaných dolin Mlynické a Mengusovské. Široký rozhled z vrcholu patří mezi největší zážitky.

Stejně jako další vrcholy v hřebeni Bašt není Satan dnes turisticky přístupný. Oficiální cestou, jak vrchol zdolat, je buď horolezecký výstup, nebo túra s profesionálním horským vůdcem.

Trasa

Východiskem, odkud cesta k vrcholu obvykle začíná, je zpravidla Štrbské Pleso, kde mají turisté nepřeberné možnosti ubytování. Snadno se sem lze dopravit i električkou nebo zubačkou. Další postup už volí horský vůdce. Zpravidla se jde klasickou výstupovou trasou na vrchol z Mlynické doliny. První část cesty vede po turistické cestě přes Vodopád Skok směr Bystrá lávka. Až když se cesty rozdělí, tak začíná to pravé.

Trasa z Mlynické doliny je nejlehčím přístupem na vrchol Satanu. Po žluté značce přijdeme až k Nižnému Kozímu plesu. Po pravici vidíme travnatý hřbet, který směřuje k masivu Satana a za ním dva sutinové kužele. Jakmile zdoláme travnatý hřeb, lze poměrně jasně rozpoznat nástup na mírně stoupající travnato-skalnatou rampu. Po ní překonáme několik žlábků (střední je nejvýraznější) a traverz ukončíme kousek za markantním žlabem, který spadá ze Satanova zářezu (sedlo mezi Satanem a Satanovou věžičkou). Začneme vystupovat a po chvíli se mezi skalkami dostaneme zpět do žlabu a po dobré, i když rozlámané cestě vystoupíme buď až do Satanova zářezu, kde se napojíme na hřebenovou travnato kamenitou rýhu k jižnímu vrcholu, nebo už níže odbočíme úbočím k vrcholu.

Na vrcholu Satana (2421 m) se můžeme zapsat do vrcholové knihy a vychutnávat nádherný rozhled. Z vrcholu se naskýtá impozantní výhled zejména do Mengusovské doliny. Perfektně lze vidět celou výstupovou trasu na Rysy a Kôprovský štít. Na dlani máme soliskový hřebem, zakončený napravo Furkotským štítem a Hrubým vrchem.

Návrat je možný stejnou cestou zpět na turistickou značku. Cesta ze Satanu je v dolní části orientačně náročnější, především při špatné viditelnosti nebo horších podmínkách (sníh, led) je potřeba zvýšené opatrnosti, spodní práh žlabu je velmi strmý a je nutné se včas napojit na rampu. Horský vůdce se samozřejmě o vás dokonale postará.

 

Video z výstupu

Přístup / Doprava

 • Obvyklým nástupním místem na túru je Štrbské Pleso, tady bývá sraz s vůdcem. Štrbské Pleso je výborně dopravně dostupné (auto, autobus, električka, zubačka).

Varianty

 • Doba výstupu od Štrbského plesa na vrchol Satana je cca 4:00 hod (stejná cesta zpět trvá cca 3:00 hod).
 • S horským vůdcem je možné domluvit jinou variantu výstupu/sestup, např. delší trasu hřebenem směrem na jih a sestup jedním s žlabů do Mlynické doliny, ovšem tyto varianty se nechodí příliš často.

Cestovní pojištění na Slovensko

Zajímavosti

 • První výstup na vrchol je pravděpodobně z roku 1880. Na vrchol se vypravil Jan Gwalbert Pawlikowski s vůdcem Maciejem Sieczkem.
 • Zimní výstup už je datován přesněji. Uskutečnili jej Ernest Dubke, Johann Breuer mladší a Johann Franz starší 12. února v roce 1906.
 • V současné době může vůdce doprovázet v letních podmínkách až tři klienty, v zimě je počet omezený na dva.
 • Pozor! Jedná se o exponovanou túru, i když pouze na 2 místech při výstupu a pak až na samotném vrcholu. Určitě tedy není vhodná pro ty, kteří trpí závratí. Nutností jsou odpovídající oblečení a obuv, v zimních podmínkách (mohou nastat i v létě) jsou navíc potřebné cepín a mačky. Výzbroj je vhodné předem domluvit s vůdcem, který zpravidla může potřebné vybavení zapůjčit. Cena za výstup se pohybuje okolo 75 € na osobu ve skupině tří (platná v roce 2014).
 • Možnost rezervace vůdců, ceny a další informace najdete na našem webu.
 • Název štítu Satan (sousední Diabloviny, Diablova sedla, Pekelníkovy štrbiny, Satanova sedla či Pekelníka) má své kořeny v lidových pověstech. Satan hlídá ukryté poklady a vzácné kovy a na odvážlivce, kteří se je snaží vykopat shazuje kamení. To je vidět zejména u Satanova žlabu v Mengusovské dolině. Jiná legenda praví, že na vrcholu Satana se v době svatojánské noci scházejí čerti.

Informace

Lokalita

GPS souřadnice: (49°9'49.0747"N, 20°3'10.7976"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Horský vůdce, Satan,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

 • Liptov
 • Slovakia.travel
 • Union Pojišťovna
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru