V Tatrách opět silný vítr

Vítr udělal v lese další čistku.

Pod Tatrami se opět proháněl silný vítr a lesníci znovu sčítají škody na lesních porostech. Nápory větru nevydrželo několik tisícovek tatranských stromů. Zároveň s větrem do Tater přišlo i velké lavinové nebezpečí, tedy čtvrtý stupeň z pětidílné stupnice.

Vyvrácené stromy u Popradu, orkán na Lomnickém štítu

Silný vítr začal obyvatelům Tatranského regionu přidělávat starosti už v pátek navečer. Hasiči z Popradu odstraňovali v 19 hod první spadlý strom na cestě ze Svitu na Batizovce, dvě hodiny nato vyráželi k dalšímu padlému stromu na silnici I/67 na Vernári.

Vítr na Lomnickém štítu dosahoval podle informací z meteorologické stanice SHMÚ rychlosti v průměru 19 m/s, ale maximální nárazy větru, které zde o víkendu zaznamenali, měly rychlost až 39,2 m/s (více než 141 km/h). Silný vítr, k němuž se pak přidalo i snežení, se pochopitelně neobešel bez následků.

Tatranské lesy opět trochu prořídly

Podle prvních odhadů skončilo ve Vysokých Tatrách na zemi asi 9000 stromů na území, které spravují Štátne lesy TANAPu. Naštěstí došlo pouze k lokálním škodám a  zdejší lesy nepostihla žádná plošná pohroma, vyskytují se pouze roztroušené polomy.

Podle pracovníků ŠL TANAPu je to v takových podmínkách obvyklá situace. Lesní porosty jso po roce 2004 značně rozvrácené (větrnou a kůrovcovou kalamitou, ale také jejím velkoplošným zpracováním). Nové škody na lesních porostech jsou odhadovány na cca 300  tisíc Sk.

Aktuální počasí a vývoj lavinové situace

Dnes (28.1.) bylo v Tatrách zataženo a slabě sněžilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od -18°C do -4°C. Foukal prudký vítr severních směrů s rychlostí do 60 km/hod, v Nízkých Tatrách do 90 km/hod, v nárazech dosahoval síly vichřice s rychlostí do 110 km/hod. Za posledních 24 hodin připadlo ve Vysokých Tatrách až 50 cm nového sněhu. Sněhová pokrývka je vlivem větru velmi nerovnomerně rozložená. Vo vysokohorském terénu Vysokých Tater se vyvinulo velké lavinové nebezpečí, t.j. 4. stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice, v ostatních pohořích je vyhlášen třetí stupeň, tedy zvýšené lavinové nebezpečí.

Sněhová pokrývka je na strmých svazích jen mírně nebo slabě zpevnená. Uvolnění laviny je pravděpodobné už při malém mechanickém zatížení,zvláště na jižních svazích. Možný je i samovolný výskyt středne velkých lavin, které ůžou ojediněle zasáhnout i údolní trasy. HZS nedoporučuje pohyb ve vysokohorském terénu. Lavinová předpověď hlásí setrvalý stav i  na nejbližší dni.

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru