V Tatrách spadla lavina. Češi měli štěstí

V Malé Zmrzlé dolině padala lavina.

Dopoledne 7.2.2008 došlo ve Vysokých Tatrách v Malé Zmrzlé dolině k pádu laviny. Lavina zasypala skupinu čtyř českých horolezců, dva se vyhrabali sami, po chvilce i třetí. Pod nánosem sněhu zůstala uvězněná horolezkyně, kterou naštěstí po 30 minutách našli její kolegové svépomocí.

Laviny padají i při vyhlášené dvojce

To už na místo spěchali přivolaní záchranáři HZS, kteří byli toho času v dolině a k Zelenému plesu vrtulník LZZS transportoval i lavinové psy s psovody. Kvůli zhoršujícím se počasí byla na místo vyslána i další záchranná skupina HZS. Pád laviny pravděpodobně způsobili mechanickým zatížením sněhu sami horolezci. Zrádné je, že v  posledních dnech bylo ve Vysokých Tatrách vyhlášené jen mírné lavinové nebezpečí (stupeň č. 2 - MÍRNÉ (žlutá barva) - NORMÁLNÍ SITUACE).

Záchranáři postiženou horolezkyni spustili přes skalní práh doliny o 100 m níž k Zelenému plesu a odtud ji skútrem převezli na Kežmarskou Bielou Vodu. Záchranáři ošetřili během akce i ukrajinského lezce, který si při sestupu zranil lýtkový sval mačkami a skončil také v  nemocnici v Popradě.

Lavinová prevence

Původně místo tohoto článku měl vyjít jiný, shodou náhod právě o  lavinové prevenci. Tak jako v předchozích letech máte možnost se zúčastnit lavinového kurzu v Krkonoších. Přednášky a praktická cvičení jsou určeny jak turistům, kteří v zimě vyrážejí do hor, tak skialpinistům nebo těm, kteří míří do Alp. Stále je možné se na kurz, který probíhá na Luční boudě přihlásit.

Základní lavinový kurz

Z kurzu si odnesete mnoho informací o sněhu, o nástrahách počasí, o pohybu v lavinovém terénu. Naučíte se správně zacházet se základními lavinovými pomůckami – vyhledávačem, lopatou a sondou. Kurz vede zkušený instruktor a přední český znalec lavinové problematiky Viktor Kořízek (člen Horské služby ČR a horský vůdce UIAGM).

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru