Vladimír Iljič Uljanov - Lenin (1870 - 1924)

Lenin v roce 1913 podnikl několik túr do Tater

29.6.2003 13:18  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°22'29.7730"N, 20°0'34.8679"E)
Print Comments

Ano, Lenin, jak ho zná většina z nás, má také něco společného s Vysokými Tatrami. Pamětní deska V. I. Leninovi z vrcholu Rysů (2499 m n.m.) už zmizela, ale tradičního mezinárodního výstupu mládeže na nejvyšší turisticky přístupný vrchol se můžete zúčastnit stále (i když už ne pod vlajkou proletariátu). Na první srpnový víkend pozvali pořadatelé všechny zájemce o turistiku do Športcampu v Tatranské Lomnici.

Vladimír Iljič Uljanov - LeninBiały Dunajec

Jak je to však s tím Leninem? V roce 1913 byl Vladimír Iljič Uljanov (*1870 Simbirsk (dnes Uljanovsk) – † 1924 Gorki u Moskvy) ve vyhnanství a  pracoval v polském Krakově. Když se náhle zhoršilo zdraví jeho manželky Naděždy Konstantinovny Krupské, nastěhovali se oba na léto 1913 a také o rok později do podtatranského Poroninu, respektive do blízké osady Biały Dunajec.

Výstupy v jeho stopách

Z Dunajce se Lenin se svými přáteli S. J. Bagockým a A. Bucevičem vydávali na různé turistické výpravy. Lenin nebyl žádný horolezec, podnikal své výpravy v saku a s deštníkem, ale několikrát vystoupil z doliny Gąsienicowe na Swinicu (2301 m n.m.) a z polské strany od Morskieho Oka také na Rysy.

Proto směr mezinárodního výstupu mládeže z kempů u T. Lomnice "ve stopách" Vladimíra Iljiče trochu nesmyslný, společný byl jen cíl. V. I. Lenin se na vrcholu setkal s  turisty pěti národností a motto pro výstup bylo na světě, směr nesměr.

Ochránce přírody

Lenin se přátelil také s Ing. Borisem Vigilevem, který studoval v  Zakopaném meteorologii a klimatologii. Vigilev byl tajemníkem přírodovědné sekce Towarzystwa Tatrzańskieho a aktivně se zapojoval do ochrany přírody. Byl proti stavbě plánované lanovky na Svinicu, v čemž ho údajně Lenin podporoval. O Vladimíru Iljiči se říkalo, že má rád neporušené hory. To tehdy Tatry, ve srovnání s Alpami, které Lenin také znal, byly.

Místo lanovky na Svinicu postavili lanovku na blízký Kasprowy Wierch (1971 m n.m.).

Památky na Lenina

Na polské straně v roce 1952 vyznačili rudými hvězdičkami Leninův oblíbený chodník na Morskie Oko, tzv. Szlak Lenina. Dnes se chodí po turistické značce, ale červená barva už jí zůstala.

V Poronině bylo v domě P. Guta-Mostowého a v goralské chalupě Terezy Skupieńové i Leninovo muzeum, ale jinak už dnes asi moc památek na Lenina v Tatrách nenajdete. Vtipné nápisy barvou u "Leninových stop" na turistickém chodníku u Chaty pod Rysmi pomalu blednou, ale z tatranských dějin už jeho osobu nikdo nevymaže.

Zajímavosti

  • Lenin je všeobecně označován za zakladatele komunistického Sovětského svazu. Stál v čele bolševické revoluce roku 1917 v Rusku. Byl inspirátorem a hlavním organizátorem masového vyvražďování vlastního obyvatelstva.
  • Jméno Lenin bylo jedno z jeho revolučních pseudonymů. Není vyloučeno, že si toto jméno zvolil na důkaz opozice vůči Georgiji Plechanovovi, který používal pseudonym Volgin, podle řeky Volhy. Uljanov si zvolil Lenu, která je delší a teče opačným směrem. Věrohodnost tohoto vysvětlení je ovšem diskutabilní, Lenin sám nikdy neprozradil, proč si je vybral.

GPS souřadnice: (49°22'29.7730"N, 20°0'34.8679"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Lenin, Osobnosti Tater,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru