Vrcholy a výhledy: Slavkovský štít (2452 m)

Oblý vrchol nabízí jeden z nejlepších výhledů. Přesvědčte se.

Díky své poloze nabízí Slavkovský štít neokoukatelné panorama. Mohutný vrchol ční nad několika dolinami a snadno přehlédnete celý hlavní hřeben Vysokých Tater.


Popis

Slavkovský štít (polsky Sławkowski Szczyt) se nachází na konci dlouhé rozsochy, která vybíhá z hlavního hřebene ve Východné Vysoké. Je velice mohutný, zejména při pohledu z jihu, západu nebo severu je vrchol značně oblý a  rozložitý. Od masivu Bradavice je oddělen Slavkovským sedlem, ležícím ve  Vareškovém hrebeni.

Slavkovský štít patří k neprávem opomíjeným, turisticky dostupným vrcholům. Ve většině průvodců je totiž výstup popsán jako velice namáhavý a jednotvárný. Namáhavý určitě je, ale ne více, než ostatní vrcholy srovnatelné výšky - naopak díky jeho poloze na jižním okraji pohoří se na něj dostanete poměrně rychle. Jednotvárnost je dána polohou, ale výhledy so Veľké Studené doliny jsou během výstupu velice zajímavé. Navíc je z vrcholu vynikající výhled, proto vám tento výstup určitě doporučujeme.

Historie

Název zůstává od počátku stejný. Je odvozen od mateřské obce Veľký Slavkov. Tvar jeho vrcholu odráží v názvu Juraj Buchholtz starší, který jej nazývá "Slavkovský oblý štít". Oblé tvary jsou důsledkem údajného zemětřesení v 17. stol., které prý taktéž snížilo původní, ještě větší, nadmořskou výšku.

Pokud by to byla skutečně pravda, je možné, že štít patřil k nejvyšším v celých Tatrách. Avšak ani tatranský znalec Ivan Bohuš analýzou historických údajů ani profesor Michal Lukniš geomorfologickými výzkumy tuto hypotézu nepodporují.

Zajímavosti

  • Je to jeden z mála vrcholů Vysokých Tater dostupných turistům zdarma bez doprovodu horského vůdce. Dalšími takovými vrcholy jsou Jahňací štít, Východná Vysoká, Rysy, Koprovský štít a Kriváň.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru