Vrcholy a výhledy: Veľký Choč (1611 m)

Spoustou turistů považován za jeden z nejlepších rozhledových bodů na Slovensku.

21.4.2011 22:02  |  Zpráva  |  Aleš Juchelka
Zobrazit na mapě (49°9'3.9915"N, 19°20'34.5855"E)
Print Comments

Osamělost Choče, který výrazně převyšuje své nejbližší okolí a výrazně tak vystupuje do krajiny, umožňuje výborný kruhový výhled.

Zobrazit všech 8 fotografií

Popis

Veľký Choč je nejvyšším vrcholem Chočských vrchů. Najdeme ho uprostřed nejhornatější části Slovenska, mezi Tatrami, Malou a Veľkou Fatrou a Beskydami. Tato poloha ho předurčuje k výhledům zejména na tato pohoří.

Choč výrazně dominuje v krajině. Poznáme ho bezpečně podle charakteristického pyramidového tvaru a vápencových skalních útvarů, které vystupují nad lesy a kosodřevinu.

Výstupové trasy na Choč jsou fyzicky poměrně namáhavé, musí se překonat kilometrové převýšení na krátkém úseku. Ve vrcholové části jsou chodníky kamenité, na některých trasách se přechází jednoduché skalky. Nejrychlejší a nejpřímější výstup (2:30 hod.) je od Valaské Dubové, v první polovině prudce stoupá pod skalnými stěnami a úzkým údolím v lese, v druhé části po kamenité stezce nejprve lesem, pak kosodřevinou až na vrchol. Asi nejzajímavější a rovněž relativně rychlý výstup je od lázní Lúčky (3:15 hod.). V závěru strmě stoupá do sedla mezi Veľkým a Malých Chočem a přes zajištěnou skalní hranu pokračuje na vrchol.

Zajímavosti

  • Při výstupu z Valaské Dubové narazíte na rozsáhlou polanu (Stredná poľana) na níž se nachází tzv. „Hotel Choč“ – bývalá salaš, ve které se dá přespat. V blízkosti je i voda, uvnitř otevřené ohniště.
  • Ve Valaské Dubové najdete i proslavenou Jánošíkovu krčmu. V původní dřevěné krčmě dle legendy chytili slovenského zbojníka Juraje Jánošíka. Popraven byl v roce 1713 v Liptovském Mikuláši.

GPS souřadnice: (49°9'3.9915"N, 19°20'34.5855"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Chočské vrchy, Veľký Choč, Výhledy,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Nelke dne 17. listopadu 2014 22:19

Reagovat

Nejhezčí výhled
Po nekonečném asi 4hodinovém výstupu nejkrásnější odměna. Dole pršelo, prošli jsme mraky a nahoře nepředstavitelná nádhera: pod námi mraky, nad námi azúro a kolem vrcholy vystupující z mraků:božské Roháče, na východě z boku Vysoké Tatry , za zády Nízké Tatry, vlevo Velký rozsutec a Malá Fatra. Nádhera!!!


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru