Vyčerpaný český turista zahynul v Západních Tatrách

Kamarádi nedokázali pomoci turistovi sejít z hřebene Barance a Smreku.

22.10.2013 8:21  |  Aktualizováno: 1.11.2013 6:57  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°11'2.5297"N, 19°44'56.3920"E)
Print Comments

Tragická událost se stala na značené turistické cestě mezi Barancem a Smrekem. V žlabu pod Smrekem zemřel vyčerpaný český turista, kterému nedokázali pomoci jeho kamarádi. Nikdo nezavolal pomoc.

Zobrazit všech 17 fotografií

Vyšetřování

Osmapadestátiletý muž nebyl ani tak obětí Západních Tater jako nezodpovědnosti, kterou hory potrestaly. Na výstup na Baranec se skupina čtyř mužů vydala až v 11 hodin. Před akcí se neznali, na turistice v Žiarské dolině se dohodli přes sociální síť. Při túře se brodili až 50 centimetrovou vrstvou sněhu v nedostatečném oblečení, pochod jim navíc komplikovalo sychravé počasí. Doplatil na to diabetik, který postupoval velice pomalu.

Tři kamarádi ho v nelehké situaci nechali v náročném terénu samotného. Čech podlehl vyčerpání a podchlazení při sestupu ze Smreku mimo cestu přes neprostupnou kleč. O záchranu HZS nikdo nežádal.

Aktualizováno 1.11.2013


Nezvěstní Češi

V pátek 18. října 2013 v pozdních večerních hodinách ohlásil chatař ze Žiarské chaty v Žiarské dolině v Západních Tatrách záchranářům, že se do chaty nevrátila skupina čtyř českých turistů. Ti si vybrali za cíl túry Baranec, na který vystupovali přes Žiarské sedlo a Smrek, ale nevrátili se do setmění.

Vyčerpán až k smrti

Horská záchranná služba poslala do akce dva profesionální záchranáře a přidali se také dva dobrovolní záchranáři, kteří asi po hodině výstupu potkali dva pomalu sestupující Čechy. Další dva turisté chyběli, a proto se pokračovalo dále v pátrání. Záchranáři procházeli i oblasti mimo turistickou značku, kde našli třetího vyčerpaného turistu. Potom je zavedl k místu, kde zanechal posledního člena výpravy. Pak ve žlabu pod Smrekom záchranáři HZS našli tělo 58 letého muže, který už byl bohužel mrtvý.

Těžké podmínky na hřebeni

Dvojice scházela z Barance ještě za světla, ale vzhledem na vyčerpání a únavu zemřelého Čecha postupovali dolů jen velmi pomalu. Po dlouhém vyčerpávajícím boji o každý krok v nepříznivých podmínkách, který trval několik hodin a vysíl oba turisty, nechal nalezený živý turista svého druha na místě a pokračoval samostatně. Ani za takových podmínek nikdo  ze skupiny nepožádal záchranáře o pomoc!

Pozor na zimní podmínky

HZS proto znovu upozorňuje  všechny návštěvníky horských oblastí, aby nepodcenili skutečnost, že nad 1500 m n. m. vládnou skutečné zimní podmínky! Je doporučena zimní výstroj a výzbroj a je nutné před každou túrou sledovat počasí a místní podmínky pro turistiku!

Zajímavosti

  • Část hřebene mezi Smrekem a Barancem patří mezi nejtěžší místa této túry. Túru je možné na výjimku absolvovat i v zimě.

GPS souřadnice: (49°11'2.5297"N, 19°44'56.3920"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Baranec, Plačlivé, Smrek,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Náhodný kolemjdoucí dne 26. ledna 2017 9:43

Reagovat

Nikdo nezavolal polmoc?
Pokud vím, na tom místě není signál. Klobouk dolů před tím turistou, který vlastně cizího člověka táhnul v tom marastu dolů.


Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru