Záchraná akce na Rysech byla úspěšná

Až 19 hodin trvala náročná záchranná akce pod vrcholem Rysů, Polák přežil.

1.7.2014 21:13  |  Zpráva  |  Libor Bolda
Zobrazit na mapě (49°10'44.4387"N, 20°5'18.7662"E)
Print Comments

Ztracený mladý polský turista přežil i po 100 metrovém pádě z vrcholu Rysů (2503 m). Pomohl si mobilním telefonem a následná akce byla už jen o skvělých záchranářích. Vytáhli jej a na nosítkách odnesli až na Popradské pleso. Vrtulník tentokrát pomoci nemohl, pršelo a byla mlha a vítr.

Zobrazit všech 31 fotografií

Pád z vrcholu Rysů

Včera ve večerních hodinách byli záchranáři HZS požádáni o pomoc polskými kolegyTOPRu pro zraněného polského turistu. Teprve 19ti letý turista sám absolvoval túru po značce od Morského oka na Rysy (2503 m). Na vrcholu nejvyšší polské hory pro špatnou viditelnost zabloudil, sešel z turistické cesty a spadl.

Ztracen v severovýchodní stěně

Pádem si přivodil několik poranění a nebyl sám schopen samostatného pohybu. Naštěstí se mu po pádu podařilo se 1x dovolat záchranářům polského TOPRu, kteří ihned kontaktovali ty slovenské. Mladý turista sám přesně nevěděl, kde se nachází, a proto záchranári v několika skupinách směřovali na vrchol Rysů. Ve večerních hodinách se podařilo chatařovi Viktoru Beránkovi z Chaty pod Rysmi navázat s postiženým hlasový kontakt a lokalizovat ho v severovýchodní stěně Rysů směrem do Ťažké doliny.

Komplikovaný terén a komplikovaná záchrana

Záchranáři si v hustém dešti, mlze a v silném větru celou noc vynášeli potřebný materiál na záchranu mladíka. V ranních hodinách se ke Slovákům přidala i skupina polských záchranářů, kteří prohledávali polskou stranu Rysů. Společně pak připravili spust pomocí lana Dyneema, aby se dostali ke zraněnému. Na místě mu pak ošetřili poranění s podezřením na zlomeninu horní, dolní končetiny a pánve. Zraněného zateplili a nabalili na nosítka UT 2000, které v komplikovaném terénnu vytahovali zpět na hřeben. Po vytažení byl zraněný Polák přenesen do sedla Váha, kde znovu museli záchranáři připravit spust na sněhovém poli. Na Chatě pod Rysmi byl zraněný polský turista přenesen na transportní nosítka Kong, na kterých byl dopraven na Popradské pleso. Tam již na něj čekala sanitka a převezla jej do nemocnice.

Štěstí k narozeninám

Záchranná akce trvala nepřetržitě 19 hodin a zúčastnilo se jí 24 profesionálních a dobrovolných záchranářů HZS a čtyři záchranáři z polského TOPRu. Zejména perfektní spolupráce záchranářů přispěla k záchraně života turisty z Katowic. Zraněný mladík měl obrovské štěstí, že při takovém 100 metrovém pádu vyvázl bez vážnějšího poranění hlavy a byl tak schopen oslavit v nemocnici svoje 19. narozeniny.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Zajímavosti

  • Spolupráce polských a slovenských záchranářů je v Tatrách důležitá. Pamatujte si nebo alespoň mějte v telefonu kontakt na obě horské služby. Na slovenskou stačí vytočit číslo 18300, Poláky volejte (+48) 601 100 300.

GPS souřadnice: (49°10'44.4387"N, 20°5'18.7662"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: HZS, Chata pod Rysmi, Popradské pleso, Rysy,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Související ubytování


Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru