Zima v Tatrách začala

V Tatrách už se letos lyžuje, rozjel se vlek na Štrbském Plese.

10.11.2006 11:40  |  Zpráva  |  Libor Bolda a Míra Čermák
Zobrazit na mapě (49°7'47.8877"N, 20°3'32.8412"E)
Print Comments

Zima v Tatrách začala se vším, co k ní patří. Včetně lavin. Listopadové ochlazení přineslo na hřebeny až 160 cm sněhu! Od 6. listopadu začalo podávat SLP pravidelné lavinové zpravodajství a zítra se začíná lyžovat na Štrbském Plese. Nejdříve v historii.

Zprávy o počasí a o lavinách

Podle zpravodajství je ve středních polohách sníh vlhký, ve  vyšších nadmořských výškách suchý a vlivem silného větru se tvoří sněhové závěje. Středisko lavinové prevence v Jasné každodenně informuje o nebezpečí lavin na internetu (www.hzs.sk, www.laviny.sk), na wapu: wap.hzs.sk a také NON STOP na telefonním čísle +421 445 591 695.

Dnes bylo na hřebenech hor zataženo, mlhavo, místy se silným sněžením. Teplota vzduchu se pohybovala od -11 do 0°C. Čerstvý severozápadní vítr s rychlostí do 35 km/hod dosahoval na hřebenech v  nárazech 65 km/hod. V Tatrách napadlo od 5 do 30 cm nového sněhu. Platí proto 2. stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, t.j. mírné nebezpečí, avšak se stoupající tendencí.

Podmínky pro sportovní aktivity jsou ve vysokohorském prostředí nevhodné!

První lavina

Aktuálnost potřeby zpravodajství potvrdila první letošní lavina. Spadla v centrálním žlabu Príslopu v Žiarské dolině v Západních Tatrách. Lavina sjela žlabem přes turistickou cestu až do potoka. Lavina z mokrého sněhu spadla pravděpodobně v noci z 5. na 6. listopadu. Šířka nánosu je 40 m a výška 2 m, místo odtrhu nebylo možné z důvodu špatné viditelnosti dobře rozeznat. Fotografickou dokumentaci laviny najdete na portálu www.laviny.sk.

Rekordní start lyžařské sezóny

Takhle brzy ještě nikdy v historii lyžařská sezóna na Slovensku nezačala. Svah Interski v areálu ParkSnow na Štrbském Plese je přírodně i  uměle (od 30.10.) zasněžován, a proto se již 11.11. rozjede vlek s prvními lyžaři. Překonává se tak rekord z roku 2002, kdy se začínalo 16. listopadu.

Za celodenní lístek na Interski zaplatí dospělí lyžaři 390 SKK, děti 310 SKK. Otevřeno bude od 8:30 do 15:30 hod. Nižší cena lístků platí do 23.12.. V dalších areálech můžeme očekávat rozjezd sezóny na začátku prosince, nejatraktivnější sjezdovka pod Lomnickým sedlem bude při dostatku sněhu otevřena o  vánočních svátcích. Přehled novinek nachystaných v Tatrách na zimní sezónu přineseme v příštích týdnech na našem serveru.

GPS souřadnice: (49°7'47.8877"N, 20°3'32.8412"E)

Vyhledat ubytování v okolí

Print Comments
Hodnocení:
1 2 3 4 5

Tagy: Laviny, Lyžování, Počasí,


Související články

Kompletní články
Stránka: 1 2 3 4 5 »

Sdílej tento článekKomentáře ke článku

Přidat nový komentář
Pro odeslání dotazu opište prosím kód z obrázku. Pokud je kód nečitelný, kliknutím na kód vygenerujete nový.

Email
Žádné příspěvky. Buďte první!

Roman Jelenský - horský vůdce UIAGM

Roman Jelenský - nabízí výstupy nejen na Gerlach...

Inzerujte u nás

Partner webu

Newsletter

Chcete dostávat pravidelně čerstvé informace z dění našeho serveru? Přihlašte se k odběru:

Lavinová předpověď

Ukázat mapu

 

  • Liptov
  • Slovakia.travel
  • Union Pojišťovna
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách

↑ nahoru