Zlatá éra lanovek

V Tatrách se lanovky mění. Čemu to pomůže?

V posledních letech se s velkou oblibou rozšiřují a modernizují lyžařská střediska. Někde se staví i úplně nová. A další projekty zůstávají zatím jen na papíře. Ruku v ruce s tím přibývá počet lanových drah. Díky lyžařskému průmyslu probíhá zlatá éra lanovek, ale jejich pověsti to nijak nepřispívá.

Lanovka jako nepřítel

V naší civilizované Evropě jsou horské celky téměř posledními ostrůvky zachovalé přírody s množstvím vzácné květeny a původní faunou včetně velkých šelem. V horách najdete neopakovatelný klid pod rozeklanými štíty. Toto horské kouzlo je nejen magnetem, ale i součástí základní filozofie řady horských sportů, mezi nimi hrají stále prim pěší turistika a lyžování.

Není proto divu, že smělé plány investorů nejsou trnem v oku pouze institucím ochrany přírody, ale i širšímu okruhu lidí. Nikdo z nich nechce mít kopce narušené průseky sjezdovek, lanovek nebo lyžařských vleků. Kvůli stavebním úpravám a umělému zasněžování sjezdovky navíc ztratily letní půvab horských luk a podloží brázdí nejedna erozní rýha. Díky těmto lyžařským střediskům, se pro mnohé lanovka stala symbolem útoku na hory a něčím zcela negativním.

Zaslouží si to?

Samotná lanová dráha si však toto hodnocení nezaslouží. Moderní lanovka sama o sobě je ekologickým dopravním prostředkem. A když se použije tam, kde je třeba, tedy mezi dvěma přirozeně navštěvovanými místy, tak může krajinnému kouzlu naopak napomoci. Toho si všimli v Alpách a v mnoha případech lanové dráhy spojují vysokohorská střediska s níže položenými centry. Tam se nachází velká odstavná parkoviště a do horských středisek je vjezd automobilem zakázán.

Středisko si tak zachovává romantický ráz dávných turistických začátků a může splňovat i podmínky klimatických lázní. Turisty to neodrazuje, naopak je jich v dnešní uspěchané době čím dál více. Opačný trend zaznamenávají například Krkonoše, kde díky nepřiměřenému stavebnímu boomu počet stalých letních návštěvníků ubývá a  řada z nich udává jako hlavní důvod právě ztrátu horské romantiky.

%%full%%

Dobrý příklad na Hrebienku

I v Tatrách můžeme nalézt ukázku vhodně postavené lanové dráhy. Je jí určitě právě rekonstruovaná pozemní lanová dráha Starý Smokovec - Hrebienok. Dokonale zapadlá do okolní krajiny spojuje turistické centrum s výchozím místem turistických cest.

Není pouze samostatnou atrakcí a i bez ní by tudy do hor proudily davy lidí. A  možná by časem i na Hrebienku vzniklo nějaké to odstavné parkoviště. Lanovka návštěvníkům šetří síly, čas a potažmo tím i zvyšuje bezpečnost na horách. Vždyť bez ní by si každý k túře musel připočíst 1,5 hod. času. I proto budou díky chystané moderní lanovce obě Studené doliny pro mnohé opět dostupnější, první cestující se s ní svezou těsně před Vánoci.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru