Jaskyňa mŕtvych netopierov – divoké dobrodružství v srdci Nízkých Tater

1 Den

Tahle jeskyně není jen tak obyčejná díra ve skále. Jeskyně mrtvých netopýrů je největší veřejnosti zpřístupněná vysokohorská jeskyně na Slovensku – a rozhodně stojí za návštěvu! Nachází se přímo v srdci Ďumbierského krasu v masivu Kozích Chrbtů a prozkoumat ji můžeš jen s průvodcem-speleologem. Takže žádná nuda, ale pořádné dobrodružství.

Co tě čeká?

  • 14 podzemních pater, dvě větve a nekonečný labyrint chodeb o délce přes 19 km!
  • Průměrná teplota kolem +3,5 °C, ale v zaledněných částech může být i kolem +1 °C – takže teple se obleč!
  • Proudění vzduchu až 5 m/s – jeskyně opravdu dýchá!
  • Bystrický dóm – obří prostor velikosti fotbalového hřiště (52 000 m³, výška až 40 m).

Proč „mrtvých netopýrů“?

Uvnitř bylo nalezeno obrovské množství netopýřích koster, ale i zbytky dalších zvířat – od kun po medvěda. Mnohé pozůstatky byly do jeskyně připlaveny vodou, což dává vzniknout fascinujícím fosiliím. Některé kosti netopýrů jsou staré až 6 000 let!

Zajímavosti:

  • Jeskyně vznikla před cca 16 miliony let.
  • Najdeš tu i acháty a další vulkanické horniny.
  • Vchod č. 7 – dnes oficiální vstup – je umělý, od roku 1995 z něj funguje základna pro speleoprůvodce.
  • V blízkosti se nachází i další „divoké jeskyně“: Jaskyňa studeného vetra, Kozia jaskyňa nebo propast Halašova jama.

Přístup / Doprava

Poloha jeskyně: Bystrá dolina – Trangoška – masiv Ďumbieru (rozsocha Kozie chrbty).

Doprava autem nebo linkovým autobusem SAD z Banské Bystrice směrem na Brezno, v Podbrezové odbočit na silnici č. 72 směr Bystrá, a dále směr Tále – Srdiečko (zastávka autobusu SAD / parkoviště Trangoška).

Informace o spojení získáte například na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk

Přístup k samotné jeskyni je možný pouze pěšky, výchozím bodem z jižní strany Nízkých Tater je chata Trangoška (1125 m n.m.), dále po zelené značce směr Chata generála M.R. Štefánika pod Ďumbierom. Výstup k jeskyni trvá cca 1 hodinu (ke vchodu v nadmořské výšce 1520 m n.m. jsou to asi 2 km, převýšení je 400 m).

Časově náročnější trasy vedou z Chopku (kam se dá dostat lanovkou ze Srdiečka nebo z Jasné na severní straně Nízkých Tater), případně z Liptovského Jána (Jánskou dolinou a přes Chatu generála M. R. Štefánika). Sestup od chaty k jeskyni trvá 30 min.

Vstupní objekt se nachází ve vysokohorském terénu v chráněném území NAPANTu. Výstup od turistického chodníku k vchodu je proto povolený jen objednaným osobám!

Kontakt

Speleo Klub Slovakia
Správce jeskyně: Milan Štéc

Tel.: +421 905 135 535

Email: kontakt@jmn.sk

Doporučujeme

Čtvrtý nejvyšší vrchol Vysokých Tater je dostupný pouze s horskými vůdci. Na nejvyšší vrcholy v Tatrách nevede žádná turistická značka...

Podívat se

Kežmarský štít (2558 m), polsky Kieżmarski szczyt, se nachází mimo hlavní hřeben Vysokých Tater. Uvádí se, že je čtrnáctým nejvyšším bodem ve Vysokých Tatrách, patří však k nejvýraznějším.

Podívat se