70 let Symbolického cintorína v Tatrách

Myšlenka malíře Otakara Štáfla došla naplnění

Právě dnes si připomínáme 70. výročí založení Symbolického cintorína.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Myšlenka Otakara Štáfla

Český malíř, který dlouhou dobu žil v Tatrách přišel před 2. světovou válkou s myšlenkou na uctění památky obětí hor. Založení symbolického hřbitova se datuje od roku 1936. Ale vysvěcení kapličky na hřbitově se stalo právě 9.8.1940, ten den byl také zpřístupněn veřejnosti.

Místo, kde nikdo není pochovaný

Symbolický hřbitov je plný tabulek se jmény lidí, kterým se stalo dobrodružství v horách osudným. Z doby založení hřbitova, který je dnes kulturní památkou, se dochovaly tzv. detvianské kříže, které jsou vyřezávané tradičním lidovým způsobem. Je jich tu 47 původních a 30 nových.

Podle údajů správce cintorína bylo ještě na konci roku 2009 na Symbolickém cintorínu 302 pamětních tabulek se 438 jmény obětí. Ale tabulky a jména stále přibývají. Právě dnes přibyly další. Celkem napočítáme 304 tabulek a na nich 440 jmen (z toho 39 žen).

Poslední jsou jména Piotra Dawidowicze, horolezce, který zahynul na Kościelci a jména vojáků Rudé armády, kteří zahynuli při leteckém neštěstí letadla Li-2 na Zadním Gerlachu 9.10.1944 v průběhu 2. světové války. Jejich jména se podařilo vypátrat až nyní historikovi Stanislavu Bursovi.

Pod Ostrvou

Symbolický cintorín (Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr pod Osterwą) najdete pod masívem Ostrvy, nedaleko Popradského plesa. Je přístupný po turistická značka žluté značce odbočkou z cesty od zastávky TEŽ Popradské pleso nebo přímo od plesa.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru