Automobily

Automobil je nejkomfortnější způsob pro cestování do Tater, často jej ale nemůžeme využít při přechodu z jednoho do druhého horského údolí. Vždy se musíte vrátit na parkoviště a jen výjimečně za parkování neplatíte.

Cesta Slobody

Hlavní silniční tepnou ve Vysokých Tatrách je Cesta Slobody (silnice II/537 a I/66), která spojuje tatranské osady. Začíná v na Podbanském, obepíná Vysoké a  Belianské Tatry a končí na severu hraničním přechodem s Polskem v Lysé Poľaně.

 • Je celoročně sjízdná, v zimním období však dbejte zvýšené opatrnosti a používejte sněhové řetězy.

V Západných Tatrách je doprava o něco složitější, silnice vedou jen k ústím jednotlivých dolin a obce pod horami nejsou propojeny. Jižní doliny (část Roháčů a Liptovské Tatry) jsou dostupné buď z Liptovského Mikuláše nebo ze silnice Liptovský Hrádok - Podbanské.

 • Do severozápadní části (Roháče) se dostaneme po silnici spojující Lipt. Mikuláš a Zuberec nebo sem dojedeme z Oravy.

Nízke Tatry jsou ze severní strany dostupné ze silnice spojující Ružomberok (odbočení směr Donovaly), Liptovský Mikuláš (odb. Demänovská dolina - Jasná) a Poprad (odb. Králova Hoľa). Jižní strana je dostupná po silnici z Banské Bystrice přes Brezno a Telgárt do Popradu.

 • Z Liptovského Hrádku vede jediná cesta přes hlavní hřeben ze severu na jih (sedlo Čertovica).

Parkování na Slovensku

Ve většině z turistických center v Tatrách najdete velká hlídaná záchytná parkoviště. Pravidlem je placení parkovného (od 6.00-18.00). Poplatky se liší podle dopravního prostředku, celodenní poplatek za osobní automobil je okolo 5-6 € (výjimečně až 10 €), za autobus 10 €. Na některých parkovištích je možnost platit i hodinovou sazbu parkovného, zvláště u  soukromých objektů (hotely apod.).

 • Výhodné je využití parkovišť Mesta Vysoké Tatry, mezi kterými můžete přejíždět (a opakovaně je v daný den využívat) a platíte přitom jen jednou. V zimní sezóně bývá parkování zdarma a navazuje doprava skibusy k vlekům.

Parkování v Polsku

V Polsku je ještě větší koncentrace automobilů (zvlášť v oblasti Zakopaného) a vyplatí se před túrou přivstat. Velké parkoviště v Zakopaném je u "ronda" pod Kuźnicemi. V zimě při světovém poháru ve skocích na lyžích lze ve městě zaparkovat jen s velkými obtížemi.

Při ústí dolin jsou velká záchytná parkoviště s celodenní sazbou okolo 25-30 zlotých za osobní automobil/den. V sezóně se mohou poměrně rychle zaplnit, a je proto dobré přijet brzy ráno.

Varování

Jedním z podceňovaných nebezpečí je možná kolize s divokou zvěří, na komunikacích, které jsou vedeny z velké části lesem, je toto riziko velmi vysoké.

V turistických střediscích je i zvýšené riziko krádeží z automobilů, nenechávejte v nich žádné cenné předměty. Platí ohrané rčení, že: "Auto není trezor!".

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru