Bajky a nebajky

Malá bajka o životě v horách.

Hory nejsou jen atraktivním místem pro sport a rekreaci. Je to domov zvířat. Jiného paralelního světa, jehož fungování jen pomaloučku objevujeme.

Myšivka horská - sicista betulinaMnoho druhů není běžně zvyklých sdílet život bok po boku s  člověkem. A to bychom si měli uvědomovat. Když vstupujeme do hor, vstupujeme do prostoru plného života.

Oživlý skanzen?

Být v horách, to je jako vstoupit do oživlého skanzenu (Byli jste ve Vlkolínci?). Láká turisty, ale zároveň má své vlastní obyvatele. Turisté chodí po vyznačených trasách a obyvatelé si na jejich přítomnost zvykli. Občas je okukují a malá svišťata na ně hvízdají přes zahradní zídku. Vždy, ale vědí, že mají na druhém konci klid.

Časem však přibývá turistů, kteří nechápou, proč mají chodit po vyznačených trasách. Začnou chodit, kam se jim zachce. Díky fotografiím zapadlých míst a popisujících článků zveřejněných v médiích, se tento způsob prohlídky rozšíří. A postupem času se nedodržují žádné limity návštěv.

Hlavně klid a soukromí

Ve vesnici roste nervozita. Obyvatelům chybí klid a soukromí. Pan Vlk se svou rodinou se rozhodl odstěhovat jinam. Za větším klidem. Jeho koníčkem je myslivost a zvěř se již dávno rozutekla na kilometry daleko. Svištíci již nepískají na turisty, ale snaží se jim vyhnout, aby se nezamotali někde do davu.

V horní časti vesnice v překrásné chalupě žijí manželé Kamzíkovi. Je zde krásný výhled na hory a chalupa je úplným skvostem. Turisté se kolem prochází od rána do večera. Někdy se dokonce dívají do oken, jindy zůstávají u chalupy přes noc, aby viděli východ slunce. Soukromý život Kamzíku je tatam. Paní Kamzíková je nervózní a tak pan Kamzík zvažuje o přestěhování do lesnické chaty. Jenže tam není elektřina a tak by silně klesla životní úroveň. Navíc v zimě kolem chaty padají smrtící laviny a lesem prý chodí pytlák.

%%full%%

Špatně dopadl i hajný Medvěd. Množství lidí v lese mu znemožnilo vysadit nové stromky. S nadlesním Jelenem se nepohodl a přišel o místo. Tím však přišel i o erární byt v hájovně. Je bezdomovcem a živí se vybíráním kontejnerů u turistické ubytovny.

Dá se čekat konec jako v pohádce?

Je jen otázkou, jak dlouho bude tohle místo živé, udržované a jak dlouho ještě bude přitahovat turisty. Je to jenom bajka, ale …


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru