Batohy

Na batozích se uplatnily nové materiály s velmi dobrými vlastnostmi (otěruvzdornost, nepromokavost, ad.). Moderní turistické batohy zaručují pohodlí i při náročné fyzické zátěži.

U batohů hraje při výběru velkou roli jeho objem a způsob použití a s tím související nosný systém batohu. Objemné batohy pro turistiku jsou většinou vybaveny polstrovanými ramenními popruhy, tvarovatelnou výztuhou zad, funkčními bederními pásy, řadou přezek a  spon, kapsami uvnitř i vně batohu.

Ruksak bývá rozdělen do komor se samostatným vstupem se zipovou přepážkou. Batohy určené pro horolezce mají speciální provedení na uchycení lana, maček, cepínu a dalšího materiálu, a skialpinisty těší úchyty lyží či lavinové lopaty. Do batohu se musí vejít i helma.

Nosný systém

Tvoří ucelený systém zadní části batohu, který musí zajistit maximální pohodlí a stabilitu batohu. Systémy jsou s lehkou ocelovou, duralovou výztuhou nebo pěnové apod.

Odvětrávání zad

I při sebedokonalejším systému oblékání budeme mít mokrá záda pokud batoh nezajistí prodyšnost a odvětrání ploch dosedajících na záda. Odvětrání musí být součástí celého nosného systému. Nepříjemnému pocení zad se ovšem nevyhnete nikdy.

Komory

Hlavní úložné prostory v batohu. Velké batohy jsou rozděleny přepážkou, která jej rozděluje na dvě samostatně přístupné části. Druhou možností je "kufrové" rozepínání po obvodu. Oba systémy je možné mít v kombinaci. Na jednodenní túru stačí bohatě batoh jednokomorový.

Nastavitelná výška zad

Plynule nastavitelná výška zad batohu vzhledem k postavě turisty je nutná pro pohodlné nošení batohu. Je třeba rozložit dobře zatížení na ramena a bedra. Ramenní popruhy jsou nosné a měly by být proto dostatečně pohodlné, anatomicky tvarované. Bederní popruh drží stabilitu a odlehčuje ramenům, měl by být dobře polstrovaný a prodyšný. Hrudní pás pomáhá lepší stabilitě ruksaku. Správný batoh má praktické, lehce ovladatelné přezky a spony.

Nesmíme nikdy zapomínat na pečlivou údržbu batohu, batoh nám musí vždy vydržet po celou dobu turistické akce.

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru