Bokami Západných Tatier 2010

Naláká vás další Skialpfest do Žiarské doliny?

Konec března (26.-28.3.2010) patří i letos skialpinistům. Skialpfest jistě přiláká znovu do Západných Tater spoustu dvojic, které se vydají na náročný tří etapový závod vysoko do hor. Celý podnik zaštiťuje Slovenský horolezecký spolok JAMES. A je se opět na co těšit.

Dvojice překonají 2x hřeben

Závod "Bokami Západných Tatier" je třídenní etapový závod dvojic skialpinistů. Závodníci (muži, ženy, veteráni) absolvují každý den velmi obtížnou trať s velkým převýšením (až 2200 m) a náročným sjezdem, nebezpečné žlaby mají sklon okolo 40°. Trasy navíc vedou tak, že je nutné absolvovat v průběhu i pěší výstupy v mačkách, nestačí jen pásy. Strmé partie je nutné zdolat lezecky nebo část trasy slanit.

Tři náročné etapy

První etapa odstartuje z ústí Bobrovecké doliny v Bobrovecké Vápenici, tzn. prakticky v nezápadnějším koutu Západných Tater, cíl bude na Oravě na chatě Zverovka. Povede přes Babky, Sivý vrch až na Brestovou a Salatín.

Druhý den čeká závodníky přechod hřebene ze severu na jih, cíl bude na Žiarskej chatě. Vyběhnou znovu na Salatín, na Spálenou a dolů pojedou od Baníkovské Ihly.

Poslední nedělní etapa bude v nádherném prostředí Žiarské doliny (Tri kopy, JV hřeben Hrubé kopy, Baníkovská ihla a ještě Príslop). Skialpinistický areál Žiarské doliny patří vůbec k tomu nejnáročnějšímu, co vás na Slovensku může vůbec potkat při lyžování ve  volném terénu.

Vítězství organizátoři připisují té dvojici, která za tři dny bude mít nejnižší součet časů.

%%full%%

Zajímavosti

Prečo vlastne „Bokami“?

Už naši starí otcovia a praotcovia nám zanechali krásne názvy a  pomenovania, ktoré vychádzali z ich života tak, ako ich aj oni dostali do vienka. Či už boli pastieri, drevorubači alebo gazdovia, keď sa vybrali do hôr vravievali ideme do bokou. Vyháňali statok prťami do bokou a vedno pili vodu, ktorá tiekla cícerkom dolinou. Tak ako chodievali oni, aj mi pôjdeme bokami, nielen súťažiť, ale aj obdivovať naše hory, ktoré nás pozorujú od vekov...

zdroj: bokami.skialpfest.sk

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru