Český horolezec zahynul na Tupé

Jeden z dvojice Čechů se při výstupu na Tupou zřítil do Zlomiskové doliny.

V pátek 7.3.2015 se stala ve Vysokých Tatrách smrtelná nehoda českého horolezce. V pozdních večerních hodinách přijala HZS na tísňové lince 18300 žádost o pomoc. Dvojice českých horolezců lezla ze Zlomiskové doliny na Tupou (2285 m).

Mengusovská dolinaLezení na Tupé

Dvojice českých horolezců se v sobotu rozhodla vylézt některou z mixových cest na prostřením pilíři Tupé (2285 m n.m.). Leze se ze Zlomiskové doliny a ve Vysokých Tatrách panovaly vcelku výborné podmínky, co se týče počasí. Radost ze sluníčka kazila jen lavinovka. Platil 3. na stupnici lavinového nebezpečí, tj. "značné". Neštěstí se stalo asi jen 150 metrů pod vrcholem, už v lehčím horolezeckém terénu (II. UIAA), kde se dvojice rozhodla postupovat samostatně a nejistit se.

Pomoc pro ztraceného

První horolezec dosáhl na vrchol Tupé přibližně okolo šesté hodiny večer. Jeho kolega ani po delším čekání na vrchol nedorazil. Když se prvnímu horolezci nepodařilo navázat s kolegou žádný ani vizuální kontakt, tak sestoupil na Popradské pleso, odkud požádal záchranáře HZS o pomoc.

Mrtvým byl český horolezec

Čtveřice záchranářů společně se služebním psem vyrazila na místo nehody okamžitě. V okolí nástupu na prostřední pilíř Tupé byl za pomoci služebního psa vytipován žlab, ve kterém našli záchranáři bohužel už mrtvé tělo 52 letého horolezce, který pádem z podvrcholu utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Zdroj:

Tisková zpráva HZS

Zajímavosti

  • Tupá (2285 m), ač nevypadá na první pohled jako lezecký vrchol, nabízí svoje horolezecké terény skrytě, zejména ze severní strany. Oblíbené jsou v zimě, protože k nim vedou od Popradského plesa krátké nástupy a túry jsou mixové (tedy kombinace skály, ledu, sněhu a trávy). Jižní travnato-suťové svahy jsou navíc v zimě nebezpečně lavinézní a procházející Tatranská magistrála je tu uzavřená.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru