Chata Murowaniec (1500 m)

Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Středně těžká túra, hned na začátku dá stoupání na Skupniów Upłaz určitě zabrat, ale po jeho zdolání nás nic dalšího namáhavého nečeká. Technicky bez obtíží. Počátek výstupu a také klesání do doliny Jaworzynka je po nepříjemné kamenité cestě.

Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Od zastávky autobusů kolem obchodů v Kuźnicích dojdeme nejprve k pokladně TPN, kde se platí vstupní poplatek do národního parku. Dále na most přes potok Bystra a doleva do lesa, kde začíná stoupání po nepříjemné kamenité cestě. Zanedlouho se dostaname k odbočce na Nosal, kde zahneme doprava a pokračujeme po modré značce. Další stoupání nás dovede až na Boczań, kde se nabízí první výhledy do Doliny Bystrej a na Giewont a Kondratovu kopu. Pokračujeme stále lesem, nejprve po vrstevnici a mírnějším stoupáním. Později opět do kopce až k hranici kosodřeviny, která umožňuje neomezené výhledy, nejprve na část Zakopaneho a při dobré viditelnosti i na beskydské velikány Pilsko a Babiu Goru, po dosažení Skupniówa Upłazu i na druhou stranu s Giewontem, Kondratovou kopou a Malolučniakem. Východním směrem se tyčí Belianske Tatry.

Hřebenem Skupnióweho Upłazu pohodlně stoupáme dále až do Przełęcze między Kopami, která vybízí k odpočinku (jsou zde lavičky) a odkud poprvé vidíme Tatry Wysokie - vysoký skalnatý hřeben nad Gąsienicowou dolinou. Pěknou cestou pokračujeme mírně vzhůru až k nejvyššímu bodu túry, poskytujícímu nejlepší pohled do kotle Czarneho Stawu Gąsienicoweho a na panorama vrcholů od Koszyste, přes Granaty, Kozi Wierch, Kościelec až po Svinici. Cesta pak již jen klesá k chatě Murowaniec přes Gąsienicowu polanu se starými salašemi a obydlími, odkud lze vidět hřeben od Svinice, až po Kasprov vrch.

Po občerstvení v mohutné a velmi pěkné chatě Murowaniec se vratíme zpět do Przełęcze między Kopami a zde odbočíme vlevo na žlutou značku, která ihned začíná klesat úbočím Małe Królowy Kopy do malebné Doliny Jaworzynka. Klesání je poměrně prudké, místy je cesta nepříjemně kamenitá, ale rychle se dostaneme do doliny, kde je terén pohodlný a vhodný i pro krátkou procházku z Kuźnic. Velmi rozšířený chov ovcí připomínají salaše, které ještě umocňují atmosféru Jaworzynky.

Z doliny pak lesem dorazíme až do výchozího místa výletu, Kuźnic.

Trasa

Kuźnice (BUS) (1025 m) - po turistická značka Boczań (1208 m) - Przełęcz między Kopami (1499 m) (1:45) - Schronisko Murowaniec (1500 m) (0:30) - Przełęcz między Kopami (0:30) - po turistická značka Kuźnice přes dolinu Jaworzynka (1:15).

Celkem 4:00 hod.

Pozor! Pokud je sníh hodně zmrzlý nebo se na cestě vyskytuje led, je vhodné mít zimní výbavu, tzn. mačky (nebo alespoň nesmeky) a turistické hůlky

Přístup / Doprava

V Kuźnicích (na okraji Zakopaného) je zastávka autobusů a velké parkoviště.

Varianty

 • Samozřejmě lze vystoupat Dolinou Jaworzynka a sestupovat přes Skupniów Upłaz (délka celé túry se nezmění), ale původní varianta je vhodnější - rychleji dosáhneme výhledů a pěknou Jaworzynku si můžeme v  klidu vychutnat cestou zpět.
 • Pokud je to aktuálně možné a bezpečné (lyžaři, laviny) je možné od chaty dojít až k dolní stanici sedačkové lanovky na Kasprov vrch a vyjet lanovkou na vrchol s velmi pěknými výhledy na Vysoké a Západné Tatry. Návrat buď stejnou cestou nebo kabinkovou lanovkou přímo do Kuźnic. Je ovšem nutné nejprve ověřit tuto variantu v pokladnách lanovky, nejlépe hned dole v  Kuźnicích.
 • Další informace o lanovkách najdete na webu Polskie Koleje Linowe.

Zajímavosti

 • V hlavním hřebeni mezi Svinicou a Kasprovým vrchem se nachází Ľaliové sedlo, oddělující Západné od Vysokých Tater. Celá túra tedy přechází z Tater Zachodnich do Tater Wysokich.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru