Chatu pod Rysmi čeká kolaudace

Dnes je Chata pod Rysmi nejmodernější vysokohorskou chatou na Slovensku.

Konec září bude důležitý v historii zrekonstruované Chaty pod Rysmi ve Vysokých Tatrách. Blíží se finále a tou je kolaudace objektu v roce jejích 80. narozenin. Loni, když probíhala rekonstrukce chaty, se kolaudace nestihla a všechno by se mělo dokončit až nyní.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Probíhá kolaudační řízení

O kolaudaci informoval pověřený zástupce Klubu slovenských turistůSlovenského horolezeckého spolku JAMES za rekonstrukci chaty Ladislav Gancarčík. Celkové náklady na rekonstrukci vyčíslili investoři na 600 tisíc €. Přibližně polovinu získali majitelé chaty od státu. Další část investovali společně do chaty Klub slovenských turistů a spolek JAMES a část prostředků byla získána z darů.

Nový prostor si pochvalují všichni

Nová Chata pod Rysmi splňuje dnes minimální standardy pro vysokohorské chaty. Možná někomu atmosféra staré chaty bude chybět, ale tu atmosféru dělají zejména lidé na chatě a Viktor Beránek dělá všechno proto, aby vlastně nikdo nic nepoznal. Naopak větší prostor pro turisty v jídelně i v noclehárně nikomu asi vadit nemůže. Zůstal i panoramatický dřevěný záchod se srdíčkem, ačkoliv již personál vlastní WC na chatě má a chata má vlastní čističku. Nová je na chatě elektřina, ale fotovoltaika nestačí a klasika spojená s petrolejkami na stolech zůstává.

Další zimy ukáží

Důležitým bodem rekonstrukce byla odolnost proti lavinám. Laviny padající z Ťažkého štítu by neměly chatu ohrozit, stará se o to náběhový protilavinový štít. Celý štít podpírá železobetonový skelet uzavřený do věnce chaty.

Otevře se chata více?

Ani po rekonstrukci není chata otevřená celoročně. Podle dnes platného Návštěvního řádu Tatranského národního parku se na cestu k chatě vztahuje sezónní uzávěra značených cest a od 1. listopadu do 15. června je tu zavřeno. Snahu o to, jak to změnit na delší období bude řešit až případný nový návštěvní řád.

Zdroj:

Chata pod Rysmi, Webnoviny.sk

Zajímavosti

  • Rekonstrukce chaty probíhala od června 2010 do října 2012.
  • Součástí je i projekt nové pece, který podpořila i redakce Tatry.CZ.

Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru