Chladné počasí ovlivnilo počet turistů v Tatrách

Počasí snížilo počet turistů v Tatrách zhruba na polovinu

Déšť, zima a dokonce sníh na vrcholcích tatranských štítů vládli sobotě, během které se monitorovala návštěvnost Tater. Sčítání prováděli zaměstnanci Štátnych lesov TANAPu a Správy TANAPu.

Na magistráleŠpatné počasí odradilo turisty

Právě splněná předpověď počasí byla příčinou, proč v horách bylo 11. srpna 2012 méně turistů než je zvykem. Jejich počet nedosáhl ani na 8 tisíc. Tradičně nejvíc, až 1432 turistů se vyvezl pozemní lanovkou na Hrebienok. Pěšky po zelené značce ze Starého Smokovce je doplnilo téměř 600 dalších. K Rainerově útulni pokračovalo více než 900 turistů, dále k Zamkovského chatě 554 a od Bilíkovy chaty podél vodopádů Studeného potoka se vydalo na túru 725 turistů. Na vrcholu Rysů bylo v den sčítání celkem 262 turistů, z toho od Morského oka vyšlo 66, z Popradského plesa 196. Z vrcholu Kriváně se mohlo těšit jen 52 turistů. Těsno nebylo ani v kabinkách lanovky z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso, pod Lomnický štít se vyvezlo jen o něco více než 800 turistů.

Národy se nemění, chybí Maďaři

Při pohledu na národnost převládali domácí Slováci, sousedé Poláci a samozřejmě nechyběli ani Češi. Ale na túry se vydali také Němci, Angličané, Francouzi, Rusové, Holanďani, Litevci, Rumuni nebo Izraelci.

Pieniny jako náhrada v ošklivém počasí

Do sousedního Pieninského národního parku zavítalo při nevlídném počasí 2225 turistů. Prielom Dunajca absolvovalo více než 600 turistů, 400 z nich pěšky, ostatní jeli na kole. Pltě převezly po Dunajci z Červeného Kláštora 1618 turistů. Také tady převládali Poláci, Slováci, Češi a Němci.

Rekordy zůstávají v 80. letech

Počítání turistů nechybí v náplni práce správců národního parku už od roku 1972. Během čtyřiceti let sbírání dat z vysokohorského prostředí se zjistilo mezi tisíci návštěvníků už téměř 30 národností. Loni v TANAPu napočítali během srpnové soboty 16939 turistů, nejvíc na Hrebienku přes 3 tisíce. Rekordní zápis z roku 1981, kdy sčítači museli udělat 26520 čárek, zatím nebyl ani ohrožen.

%%full%%

Zdroj:

Společná tisková zpráva ŠL TANAPu a Správy TANAPu

Zajímavosti

  • Nebyl ohrožen ani rekord nového tisíciletí, kdy se v srpnu 2009 "natlačilo" do hor přes 21 tisíc turistů. Během dalších let se počet pohyboval kolem 16-17 tisíci, velký pokles je až letos. Ale to je na vině počasí...
  • o pětinu více turistů než v loňském roce uprostřed léta nahlásila společnost Tatry mountain resorts (TMR), která na sledování návštěvnosti používá statistku z prodeje jízdenek na lanovky. Tato metoda se kvůli přesnosti v turistickém ruchu považuje za jeden z nejspolehlivějších indikátorů návštěvnosti.
  • Další statistikou, o kterou se zajímají především byznysmeni a statistické úřady, je počet ubytovaných hostů. Rekordu z roku 2008, kdy se pod Tatrami ubytovalo 441 tisíc návštěvníků, se chtějí Slováci znovu přiblížit.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru