Co nás letos čeká v Tatrách

Revizoři, sníh, dražší poplatky...

Letní turistická sezóna je i přes poněkud nepříznivé počasí v plném proudu, přesto mnozí z vás výlet do slovenských hor teprve plánují. Pro ty, kteří se ještě rozhodují, přináším několik upozornění a tipů, jak se o dovolené vyhnout nepříjemnostem.

Přidávám také několik čerstvých osobních postřehů o tom, co se pod tatranskými štíty začátkem července děje.

Průchodnost chodníků

Již jsme na našich stránkách psali, že stále zůstávají neprůchodné některé turistické chodníky. Kromě méně významných spojek jsou to i  např. úseky magistrály Podbanské - Tri Studničky - Jamské pleso nebo oblíbená žlutá značka mezi Tatranskou Lesnou a Studenovodskými vodopády (tato trasa je v terénu již prořezaná, nicméně kvůli zpracovávání kalamitních ploch zůstává oficiálně uzavřená). Naproti tomu ve  vysokohorském prostředí jsou chodníky v podstatě nedotčené.

Sníh i v létě

Zdůraznit letos musím hlavně nebývalé množství sněhu, které od zimy zůstalo ležet na výše položených úsecích. S výjimkou sedla pod Svišťovkou jsou všechny turistické přechody mezi dolinami (Sedielko, Priečne i Bystré sedlo, Poľský hrebeň, Prielom) aspoň částečně přikryty sněhem a k jejich bezpečnému zdolání je vhodné mít s  sebou turistické hůlky. Podobná sněhová pole jsou také při cestě na chatu pod Rysy či na Téryho chatu.

%%full%%

Vzhledem k velké oblibě přechodů sedel doporučuji všem zájemcům přivstat si, s pokročilou hodinou můžete čekat podobnou situaci, jakou jsem zažil minulý týden na Priečném sedle (viz foto). Kromě nepříjemného zdržení při čekání na uvolnění řetězů pak počítejte i se zvýšeným nebezpečím uvolněných kamenů davem turistů nad vámi.

Změny v dopravě, už na vás číhají revizoři

Již měsíc funguje vlakové spojení po celé délce tratí Tatranských elektrických železnic. Po loňské vichřici, která do koryt potoků svrhla mnoho kmenů, a také po bohaté sněhové nadílce s následným vzestupem hladin vodních toků, jsou však v havarijním stavu některé mosty na tratích. Vlaky přes ně projíždějí sníženou rychlostí. Bez ohledu na řádění živlů však k nejvýznamnější změně došlo v odbavovacím systému TEŽ.

Od letoška již nechodí v soupravách električek a v zubačce průvodčí, ale pouze revizoři. V praxi to znamená, že cestující musí mít vždy zakoupenou jízdenku již při nástupu do vlaku, a to i v případě, že není v nástupní stanici otevřená pokladna. Protože prodejní automaty jízdenek je většinou marné hledat, doporučuji všem pořídit si předem v otevřených pokladnách, v informačních centrech či na recepcích hotelů a penziónů předplacené, tzv. blokové jízdenky, abyste měli jízdní doklad aktuálně po ruce. V opačném případě se vám může cesta električkou - byť na vzdálenost jediné stanice - výrazně prodražit.

Zdražení rekreačních poplatků

Další citelnou změnou je krok města Vysoké Tatry, vedoucí k dvojnásobnému zvýšení "vzdušného", tedy tzv. kúpeľového poplatku. Od klientů ubytovacích zařízení tak letos město vybere za den pobytu k ceně ubytování navíc 30 Sk na dospělou osobu, což bezesporu městskému rozpočtu přilepší, avšak vůči návštěvníkům to není příliš vstřícné gesto. Podle mého názoru je toto zdražení přinejmenším netaktní, ne-li až drzé.

Vzhledem k miliónům vybraným pro město v dobrovolných sbírkách na obnovu Tater a navíc v době, kdy oblasti hrozí úbytek návštěvnosti v důsledku odstrašujícího efektu následků loňské kalamity, budí tento krok přinejmenším rozpaky. Uvidíme, poskytne-li město svým návštěvníkům za zvýšené poplatky také zlepšené fungování služeb. V opačném případě se může toto opatření Městu Vysoké Tatry v konečném důsledku také nepříjemně nevyplatit.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru