Dobrá zpráva. Kamzíků je více!

Tatranský endemit se dočkal dalších přírůstků.

Výsledky letošního sčítání kamzíků přináší dobrou zprávu. Tatranský endemit je na tom zase lépe. Sčítání po zimním období potvrdilo přírůstky, letos je v národním parku znovu více mláďat více než loni.

Nejlépe se daří v Belianských Tatrách

Nejpočetnější stáda kamzíka tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica) žijí v Belianských Tatrách. "Na území Tatranského národního parku ve správě Štátnych lesov TANAPu jsme zaznamenali 379  kamzíků, z toho 75 mláďat. V Roháčích jsme pozorovali 18 kamzíků se 6  mláďaty. Opět se potvrzuje, že nejvyšší počet, až 176 kamzíků a z toho 30 mláďat, žije v Belianských Tatrách. Potěšitelný je především fakt, že loni na jaře jsme na napočítali na slovenské straně Tater v naší působnosti 58 mláďat, v letošním roce je jich ještě o 17 víc," říká Jozef Kováč, zoolog Štátnych lesov TANAPu.

Čísla nejsou úplná

Celkové součty kamzičí populace na území obou národních parků budou známy v nejbližší době, čeká se na srovnání výsledků jarního sčítání Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu a  Tatrzańskego Parku Narodowego (TPN).

%%full%%

Lepší perspektiva

Letošní sčítání komplikovalo velké horko, které v Tatrách panovalo. Kamzičí aktivita byla minimální, navíc zvířata se převážně ukrývala ve stinných žlabech. Předpokládá se, že se počítajícím nepodařilo spatřit všechny kusy. Avšak i z těchto čísel se dá usuzovat, že stav kamzíků se v posledních letech stabilizoval a populace mírně narůstá. Překonal se tak kritický stav okolo 200 kusů z konce 90. let.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru