Dušičky na Symbolickém cintoríně

Tip na túru na poslední víkend před sezónní uzávěrou

V sobotu budete mít poslední možnost navštívit vysokohorské prostředí v Tatranském národním parku. Od neděle pak bude již platit sezónní uzávěra. Máme pro vás ještě jeden tip na dušičkový víkend.

Pietní setkání u kapličky

Tradiční vzpomínka na oběti hor bude opět na Symbolickém cintoríně pod svahy Ostrvy (Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr pod Osterwą). V 11 hodin dopoledne se sejdou jejich příbuzní, přátelé a známí a věnují vzpomínku na všechny, kteří hory milovali a v horách zahynuli.

Nová jména

Tentoraz pribudlo na Symbolickom cintoríne päť tabuliek. Už odhalená Piotrovi Morawskiemu, ktorý zahynul na ľadovci Dhaulágiri v Himalájach. Ďalšia je tichou spomienkou na Ľuboša Kvasničku, ktorý zahynul v Batizovskej doline, Jána Čertíka, ktorému bola osudná jazda na snowboarde v Červenom žľabe, Miroslava Hrbeka, ktorý neprežil pád v sedle pod Drúkom v masíve Končistej a na Stephana Viktora Napiorkowskeho, ktorý zahynul v lavíne na Kasprovom vrchu,“ vymenúva Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu, ktoré sú správcom Symbolického cintorína.

%%full%%

438 jmen varuje, Wachter byl první

Dnes už je na Symbolickém cintoríně 302 pamětních tabulek438 jmény. Jedna z nejstarších pochází z roku 1911 a vzpomíná na maďarského studenta Jenö Wachtera, který zahynul při sestupu ze  Žabího koně (8.8.1907). Byl jednou z prvních obětí sportovního horolezectví v Tatrách. Pamětní deska s jeho jménem u Žabích ples inspirovala i Otakara Štáfla, který se později zasloužil o vybudování pietního místa nedaleko Popradského plesa.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru