Električku zachrání jen sbírka

Stoletá električka Kométa nutně potřebuje opravit.

Před časem poškodil motor historické električky Kometa blesk. Nutná oprava si vyžádá 30 tisíc eur. Pomoci má sbírka, kterou v Tatrách pro ni vyhlásili.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Blesk poničil motor

Historická električka, kterou mnozí možná znají jen ze železničního pexesa jako Kometu, potřebuje pomoci. 15. března sice oslaví přesně 100 let své existence, ale její záchrana a další život je odkázaná na nadšence a dárce. Babičku všech električek poškodil v roce 2010 blesk, trakční motor je mimo provoz a nový bude velice drahý.

Sbírka může pomoci

Veterán klubu železnic v Popradu se rozhodl pomoci Tatranský okrašlovací spolok a společně zorganizovali sbírku, která potrvá až do příštího února a jejím úkolem je posbírat 30 tisíc eur na záchranu populární električky. Kometa je symbolem celé sbírky, ale organizátoři celé akce by rádi obnovili i další historickou električku, kterou je tzv. "Škodula" z roku 1931. Je také možnost obnovit tři historické otevřené letní vozy, které byly v Tatrách v provozu od roku 1924 až do lyžařského mistrovství v roce 1970.

Zachraňme KometuMinimem je 30 tisíc eur

Jenže jen na obnovu Komety je nutné najít asi 30 tisíc eur. Musí se opravit trakční motor a opotřebované součástky. Vždyť už slouží 100 let! Právě v roce 2012 měla být Kometa připomínkou prvního spuštění provozu, které se odehrálo 16. srpna 1912, kdy byl dokončen poslední úsek železnice mezi Tatranskou Poliankou a Štrbským Plesem. A opravit další historickou električku Škodulu bude stát ještě o něco více peněz. Exponát je v železničním depu v Popradu už od roku 1983.

%%full%%

Kometa jde na řadu první

První na řadě je samozřejmě Kometa. Železničáři doufají, že ji opraví ještě letos, aby stihli oslavit vzpomínané století. Peníze jsou určeny přímo na obnovu, na nic jiného. Více informací o celé sbírce najdete na stránkách Tatranského okrášľovacieho spolku www.tos-tatry.sk.

Zajímavosti

  • Tatranský okrášľovací spolok už oslovil Škodu Praha a Tatravagónku Poprad se žádostí o pomoc. Škoda a Tatravagónka jsou výrobci vozů električek.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru