Hořec tolitovitý

Horec luskáčovitý

Znáte tohoto parádníka s mohutnými vějíři lodyh a hrozny jasně modrých květů? Je to hořec tolitovitý. Velké trsy hořců kvetoucích teď koncem léta a na podzim příjemně osvěžují už žloutnoucí a zasychající tvář horské přírody.

Stručný popis

Lodyhy hořce (slovensky horec luskáčovitý, vědeckým názvem Gentiana asclepiadea L.) jsou vysoké 20-60 cm, nesou přisedlé vstřícné listy. Kvetou opravdu krásnými, tmavomodrými (vzácně světle žíhanými až bílými) cca 3,5-5,5 cm dlouhými květy. Setkáme se s nimi docela hojně na horských loukách i nivách, často i ve smrkových lesích či v porostech kosodřeviny, od podhůří po alpínský stupeň.

Tento druh je velmi přizpůsobivý k ekologickým podmínkám stanoviště (geologický podklad, vlhkost). Patří proto k poměrně hojným horským rostlinám. Pro svoji ozdobnost jsou hořce také často pěstovány na zahrádkách.

Hořec a světlo

Celkový vzhled rostliny je určován hlavně světelným režimem. Jedinci vyrostlí na slunci mají lodyhy přímé a listy výrazně křížmostojné (při pohledu shora tvoří 4 řady do kříže). Naproti tomu, v  zástinu bývají lodyhy šikmé až obloukovitě převislé, s listy nápadně dvouřadými nebo dokonce rozprostřenými do jedné plochy. Rostliny tím reagují na menší množství dopadajícího světla - vodorovně položené dvouřadé listy lépe využívají každého paprsku.

%%full%%

Rozšíření

Rozšíření tohoto druhu se rozhodně neomezuje jen na slovenské Karpaty. Areál výskytu sahá na východě až po Kavkaz či do balkánských pohoří na jihu, setkat se s ním můžete běžně i v ČR. Kromě míst, kam byl zavlečen či vysazen, je původním druhem např. v  Beskydech, Jeseníkách, Orlických a Jizerských horách a v Krkonoších. Právě zde také dosahuje nejsevernější hranice svého výskytu.

Zajímavosti

  • Hořec tolitovitý se dostal do znaku Krkonošského národního parku (KRNAP).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru