Horolezecké cesty v okolí Téryho a Zamkovského chaty

Téryho chata | Zamkovského chata

Nejzajímavější horolezecké terény v okolí Téryho a Zamkovského chaty.

Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Během ubytování na Téryho chatě nebo na Zamkovského chatě je možné podnikat výstupy a túry v Malé Studené dolině. Ze Zámkovského chaty jsou však nástupy k cestám o něco málo delší.

Žltá stěna

Korosadowiczova cesta V

Nástup je asi 20 m vlevo od nejvyššího výběžku sutě a trávy. Mělkou trhlinou 30 m doleva nahoru k převísku, dále pak buď dnem trhliny, nebo její levou stranou na travnatou plošinu. Odtud stejným směrem krátkým zářezem k odštípnutému balvanu. Několik metrů pod ním přes plotnu doleva do širokého zářezu a zářezem na výstupek s plošinou. Tady lávkou šikmo doleva pod puklinu tvořenou plotnami. Puklinou 12 m nahoru (V), bez toho, abychom vešli do výklenku, nad kterým je puklin převislá. Dále doleva na strmé plotny a přes ně 15 m šikmo doleva nahoru (V). Potom krátkou stěnkou na velké stupně a jimi vlevo do širokého žlabu, kterým na hranu stěny. Hranou na vrchol. Po asi 50 m lze jedním žlabem slanit.

Mačacia veža

Prostředním hřbetem a žlebem II-III

Z kotliny nahoru pod stěnky. Ve stěnkách je dobře viditelný žlab, jím na terasy pod Mačací vežu. V prostředku terasy je hřbet. Vpravo od něj žlebem a komínem na vrchol věže.

Široká veža

Hřebenem ze Sedielka II

Ze sedla po zubatém hřebeni až na věž. Odtud do suťového sedla, strmý výšvih obcházíme vpravo a po hřebeni na vrchol.

Ľadový štít

Hřebenem z Vyšného Ľadového sedla II

Ze sedla zprava na hřeben a jeho strmou a ostrou hranou na 4 m věžičku, pak po skalních výstupcích hřebene na Zadný Ľadový štít a dolů na Ľadovou priehybu. Široký hřeben se z priehyby zvedá a zužuje v  Ľadového koně. Z posledního útesu se spustíme téměř 2,5 m kolmo dolů do sedélka, za nímž stoupáme vlevo od hřebenu, šikmo vzhůru až na rozložitý hřbet a na vrchol.

Malý Ľadový štít

Hřebenem přes Pfinovu kopu II-III

Od Téryho chaty nahoru po svahu na temeno Pfinovy kopy. Dolů na Prednou Ľadovou škáru, přes Ľadový hrb do Zadní Ľadové škáry a povlovným hřbetem na nápadný skalní Ľadový zub. Nejdříve těsně vpravo od jeho hrany, pak překročíme na levou stranu a sestoupíme do Malé Ľadové štrbiny. Dále po suťovém úbočí vlevo od širokého hřebenu vzhůru. Výše je hřeben skalnatý, chvíli se zužuje, pak zase rozšiřuje (jednu věžičku obcházíme vpravo). Nakonec podél hřebenu na JV a SZ vrchol.

Priečna veža

Priamo hrebeňom V

Ze sedla 4 m vzhůru na travnatou plošinku a doleva poněkud dolů a  přes hranu na skalní římsu a jí do zářezu, viditelného ze sedla. Zářezem ke konci a pak doleva přes převis na hranu hřebene. Hřebenem k převisu, 2 m doprava přes malé skalisko na nakloněné skalní stupně. Přímo vzhůru (nejtěžší místo) nad převis a pak poněkud doleva zářezem pod velký blok. Vzpíráním mezi blokem a věží v hřebenu anebo po pravé straně bloku na hřeben. Odtud doleva na vrchol.

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru