Ivan Bajo vydal další Smiech na lane

Vyšlo 4. vydání populární knížky Ivana Baja v nakladatelství Panoráma

Okrem kamzíka vrchovského, svišťa vrchovského, hraboša tatranského, orla skalného, medveďa hnedého, žiabronôžky arktickej a iných chránených tatranských tvorov žije v oblasti Vysokých Tatier aj osobitný druh milých, prítulných, všežravých cicavcov - sú to horolezci…


Zelené vydání populární knížky

A právě o nich vypráví již 4. vydání (tzv. „zelené“) humorné knihy Smiech na laně od Ivana Baja. A nedalo se začít jinak než textem z knihy samotné.

Mnoho tatrancům asi není třeba tuto knihu a autora představovat. Jeho humor v Tatrách zlidověl a jeho karikatura zarostlého horolezce s chybějícími zuby s heslem „vždy s úsmevom“ zdobí některé horské chaty. Pro znalce je však třeba uvést, že nové vydání přináší i některé nové texty a další autorovy vtipné karikatury a nově i fotografie. Neznalým pojďme knihu přeci jenom představit.

Smiechu na laně nechybí šibeniční humor

Smiech na laně, jak jinak, popisuje především příběhy ze života horolezců a horolezkyň. Kniha je sestavená z povídek a obrázků, které byly původně napsány a nakresleny pro různé příležitosti nebo časopisy. A není jen o horolezcích, ale i o tatranských nosičích, turistech, o houbářích a posvítil si i na lyžaře. Kniha tedy nemá souvislý děj. A tím je právě vhodná i ke zpestření samotných výprav do hor, k přečtení krátké historky před túrou nebo na dobrou noc před výstupem.

Ivan Bajo

Ivan Bajo (* 1935) je trnavský horolezec, který začínal jako tramp a skaut. Ve Vysokých Tatrách má 410 výstupů, z toho přes 100 v zimě. Mezi jeho 6 prvovýstupů patří direttissima SZ stěnou Prostredného hrotu či první zimní prostupy tří cest na Javorový štít. V Alpách působil také a mezi jeho výstupy patří např. Welzenbachova cesta na Grossglockner a Wiessbachhorn, Laserzwand v r. 1964 a 1968. Na Kavkaze vystoupil na Adyl-su či na Západní Šcheldu severní stěnou.

Jeho humoristické dílo "Smiech na lane" má mimořádný úspěch i u nehorolezecké veřejnosti, dočkalo se i překladu do polštiny. Teď vychází již ve 4. vydání v nakladatelství Panoráma.

Zajímavosti

  • Publikovat začal Ivan Bajo v roce 1958 v časopise Horolezec, potom v Krásách Slovenska a dalších slovenských a zahraničních periodicích. Kreslené postavičky, které doplňují vtipné texty a nezbytný šibeniční humor, vystavoval ve Vysokých Tatrách, v Bratislavě, v Sedmihorkách, v Teplicích nad Metují, ale i v Lucembursku a Rakousku.
  • Knížka je k dostání v České republice v knihkupectví KIWI, Jungmannova 23, Praha nebo např. v e-shopu lezec.cz nebo na serveru knihynahory.cz. Na Slovensku ji můžete koupit v Popradu (Kníhkupectvo Christiania), v Kežmarku (Kníhkupectvo Alter Ego), v Tatranské Lomnici (Kníhkupectvo pani Slobodníkovej), v Liptovském Mikuláši (Predajňa ITOCA). Cena je 9,90 €.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru