Jak naučit děti lyžovat?

Nejdůležitější je bezpečnost.

Jarní prázdniny jsou jako stvořené pro zimní sporty. Pro děti, které si s lyžováním zatím netykají, je tak ideální čas na jeho výuku.


Bezpečná škola lyžování

Rodiče, kteří se rozhodnou svým ratolestem dopřát takovou radost, by v první řadě měli mít na paměti jejich bezpečnost. Děti by měly svěřit do rukou instruktorem lyžování v uzavřených areálech lyžařských škol. "Už len kvôli bezpečnosti je lepšie, ak máte pri výuke k dispozícii uzavretú arénu. V uzavretej aréne sú len inštruktori a ich klienti, takže je to individuálnejšie a fakt bezpečnejšie. Máme tu rôzne detské pomôcky, ktoré deti namotivujú, vedieme ich aj edukatívne, poznávame farby, zvieratká. Je to pre nich zaujímavejšie ako na kopci, kde by inštruktor stále musel dávať pozor, aby dieťa niekto nezrazil," vysvětluje zkušený instruktor z lyžařské školy Tatry Motion v Tatranské Lomnici Gabriel Špak.

Škola hrou, to platí i při lyžování

Podle Gabriela Spak je důležité celý výcvik vést formou hry. "Vždy začíname zábavnou rozcvičkou a snažíme sa deťom dopriať na svahu čo najviac zážitkov. Výuka je potom oveľa jednoduchšia a deti si zároveň lyžovanie obľúbia," doplňuje Špak. Samotná výuka a její délka do velké míry závisí na věku. "Máme skúsenosti, že 3-4 ročné deti vydržia maximálne hodinku výuky denne. Staršie deti vo veku 5 až 6 rokov sa naučia lyžovať aj za dva dni, niektoré šikovnejšie to dokonca dajú aj za jeden deň a môžu jazdiť po kopci. Je to samozrejme individuálne, pretože niektoré deti sú pohybovo nadanejšie a niektoré – aj desaťročné – majú problém s koordináciou pohybov. Ale ten prázdninový týždeň im bohato stačí na to, aby zlyžovali modrú poprípade červenú zjazdovku," říká tatranský instruktor. Instruktoři vezmou dítě na svah mezi ostatní lyžaře až po absolvování základní výuky. Už u něj je základem bezpečnosti lyžařská helma, která je pro děti na Slovensku povinná. Doporučeným doplňkem je i reflexní vesta, která zvyšuje pravděpodobnost toho, že lyžař dítě na svahu zaeviduje dříve a dokáže se mu v případě potřeby včas vyhnout.

Výuka i společně najednou

Někteří rodiče mají zájem být u dítěte i během výuky, stávají se i případy, kdy se rozhodnou absolvovat výuku najednou. Podle instruktorů lyžování to není dobrý nápad. "Snažíme sa to odčleniť, pretože keď deti vidia rodičov, nedokážu sa sústrediť na tie lekcie, nesústredia sa na to, čo robia. Snažíme sa to potom riešiť tak, že dospelým dáme samostatného inštruktora a deťom sa venujeme zvlášť, pretože tá metodika výuky je rozdielna," doplnil Špak.

Zkuste ještě předprodej skipasů

Pro rodiče, kteří už lyžovat umí a chtějí spojit výuku dětí s vlastním lyžováním, bude zajímavá aktuální nabídka s možností zajistit si skipasy do Vysokých Tater v předprodeji v cenách již od 10 €. Rodinná jarní lyžování tak ve spojitosti s výukou lyžování ratolestí může být výhodnější než kdykoliv předtím.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Zajímavosti

  • Lyžařská škola Tatry Motion zabezpečuje výuku kromě středisek Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách i v Nízkých Tatrách v Jasné na Bielej púti, Lúčkach a na Krupové. Lyžařská škola zajišťuje kvalitní výuku lyžařů a snowboardistů od začátečníků až po experty, pro všechny věkové kategorie - děti od tří let až po seniory.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru