Jarní sčítání kamzíků ovlivnilo velké teplo

Pouze 950 kusů kamzíků viděli při sčítání v Tatrách

Letošní jarní sčítání kamzíků realizované v tradiční sestavě: Správa TANAPu, Štátne lesy TANAPu a Tatrzański Park Narodowy, probíhalo za mimořádně teplého počasí, což se projevilo i na celkovém výsledku napočítáno kamzíků.


Za nižší skóre mohlo horko

Pokud během podzimního sčítání v roce 2018 bylo viděných až 1431 kusů, tak na letošním jarním sčítání se jich podařilo napočítat jen 950. Z tohoto počtu bylo evidováno 105 letošních mláďat. Během horkých dní kamzíci vyhledávají úkryty před teplem a sluncem a za těchto podmínek je aktivita mnohem nižší, zejména na jižně exponovaných svazích. Mnozí jedinci se ukrývali před sluncem na chladné tatranské žule a takto mohli snadno uniknout naší pozornosti.

Rekordní teploty pocítli všichni

Rekordní letní teploty, které byly naměřeny v rámci celého Slovenska, neobešly ani naše velehory. Nejvyšší hodnotu v historii měření, zaznamenali meteorologii i na Lomnickém štítě a to 19,5 °C. Málokterý odborník dnes pochybuje, že dlouhodobé zvýšení průměrné teploty se prakticky všude na světě výrazně podepíše na aktuální flóře a fauně.
To, jaká pružná dokáže být populace tatranského kamzíka na postupné globální oteplování, ukáží jen následující roky.

Uklízí se i při sčítání

V rámci monitoringu kamzíků pracovníci Správy TANAPu snesou z tatranských štítů i množství odpadků, které se nacházejí zejména v blízkosti nelegálních bivaků, jejichž počet rok od roku stoupá. Bivaky jsou častokrát vystlané nalámané kosodřevinou a rostlinnou vegetací rostoucí v jejich blízkosti. Nocování chtivý návštěvníci by si měli uvědomit, že takovou činností může dojít k ničení a poškozování chráněných druhů rostlin, což je v rozporu s platnou legislativou.

Zdroj:

Správa TANAPu

Zajímavosti

  • Bivakářům hrozí ve smyslu zákona o ochraně přírody a krajiny pokuta na místě ve výši až 66 €.

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru