Jarní úklid na Liptově

Po zimě je třeba pořádně vygruntovat

Liptáci o úklidu vědí své a opět společnými silami čistí svoje okolí. Začali v Liptovském Mikuláši, pokračují tuto sobotu v Čutkovské dolině a na 1. máje v Jánské dolině. Tam kromě úklidu i symbolicky ukončí zimu pochováním tzv. ciagľa. Postupně se po odtání sněhu bude čistit i Demänovská dolina.


Uklízí se na horách i pod nimi

Počasí jednoznačně hlásí, že letní sezóna už tu bude brzy. Tradičně je součástí příprav na další sezónu i úklid po celém regionu. V pátek 13. dubna se uklízelo v Liptovském Mikuláši pod heslem Upracme si mesto. "Po zime treba našej prírode pomôcť. Upratovali sme v meste aj na Háji Nicovô. Do práce sa dali stovky Mikulášanov. Je to dôkaz, že je stále viac tých, ktorým nie je ľahostajné naše okolie a životné prostredie. Len na Háji sme zaregistrovali 250 dobrovoľníkov, členov z klubov dôchodcov, detí zo základných škôl, zapojili sa aj zamestnanci z nášho mestského úradu a vrece na odpad som chytil do rúk aj ja, povinnosti ma však po hodinke vyhnali späť do kancelárie," řekl předseda představenstva Oblastní organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV a primátor města Liptovský Mikuláš Ján Blcháč.

Do Čutkovské doliny

Čutkovskou dolinu vyčistí dobrovolníci už nejbližší sobotu 28. dubna. Začátek naplánovali na 9. hodinu ráno. K jarnímu úklidu zvou Občanské sdružení Černovský chotár, Turistický oddíl Máj z Černové, Základní škola Andreje Hlinky Ružomberok - Černová a občanský výbor městské části Ružomberok - Černová. Dobrovolníci se setkají na parkovišti na začátku doliny a odtud se posunou směrem výše do Čutkovské doliny. Po ukončení prací bude pro všechny zúčastněné připraveno malé občerstvení.

I na prvního máje se pustí do práce

V Jánské dolině se pustí do čištění již tradičně na 1. května. Půjde už o šestý ročník čištění doliny, který spojují i s tečkou za zimní sezónou v podobě "pochování ledového rampouchu".

„V minulom roku sme dolinu upratovali po ničivej povodni. Veľa odpadkov preto naša riečka Štiavnica spláchla do nižšie položených častí okolia jej koryta. Teší ma, že ľudia sú ohľaduplnejší k prírode. Rok od roka vyzbierame menej odpadkov, čo je jednak o pravidelnosti tejto akcie a zároveň aj o lepšom prístupe turistov. Pre porovnanie v prvom roku sme nazberali štyridsať vriec odpadkov a minulý rok to bolo len deväť. Napriek tomu veľmi radi „strácame“ kdekoľvek obaly z cukríkov, keksíkov, plastové vrecká, papierové vreckovky, cigaretové škatuľky a cigaretové ohorky. Pozývam preto na akciu všetkých, ktorí chcú pomôcť aj stráviť príjemný čas v Jánskej doline,“ řekl Juraj Filo, starosta obce Liptovský Ján. Akci pořádá obec ve spolupráci s Občanským sdružením Jánska dolina a provozovateli oblíbené Stanišovské jeskyně. Dobrovolníci se setkají v 10 hodin u minerálního pramene Kaďa a odtud půjdou ve více skupinkách až k Stanišovské jeskyni, kde se kolem 13. hod. pochová rampouch. Jeskyňáři zde, jak už bývá zvykem, připravují důstojné rozloučení se zimou i ledovým rampouchem. Za pomoci různých nadzemních i podzemních bytostí bude Jánský rampouch opěvovaný, posvěcený, oplakaný i nakonec pohřbený. Pro účastníky se připravuje i chutné občerstvení. 

Zapojíte se také?

"Liptov sa na letnú sezónu intenzívne pripravuje. Okrem noviniek sa pred letom upratuje. Čistenie sa chystá od začiatku mája postupne aj v Demänovskej doline. Športový klub Jasná, Spolok horských vodcov a sprievodcov Nízke Tatry spolu s obcou začnú čistenie a spriechodňovanie horských chodníkov. Zapoja sa aj žiaci základných škôl, ktorí budú zbierať odpadky popri chodníkoch. Pevne dúfame, že okrem skalných nadšencov sa do skrášľovania Liptova zapoja aj ostatní, ktorým nie je ich okolie ľahostajné, "uzavřela ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Zdroj:

Tisková zpráva VisitLiptov

Zajímavosti

  • Na ledové rampouchy (ciageľ) nebo chcete-li "krápníky" čekají pravidelně v zimě ve Stanišovské jeskyni. Tato výzdoba tu má krátké trvání, ale o to je možná krásnější.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru