Kamzíkům se daří, je jich opět víc

Jaro je pro kamzíky úspěšné. Jejich počet narostl.

Letošní letní sčítání kamzíků opět přineslo dobré zprávy. V porovnání s loňským rokem je vzácných tatranských endemitů o 153 kusů víc. Po tomto sčítání kamzíka tatranského překročil jejich počet po dlouhé době 700 kusů.

Nejlepší podmínky mají Belianské Tatry

Potvrdilo se pravidlo, že největší stáda kamzíka tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica) jsou v Belianských Tatrách, i  když se zde letos zaznamenal pokles stavu.

Podobně se tak stalo v  Červených vrších nebo v Liptovských kopách. Naproti tomu se vytvořila nové skupiny v severovýchodní části Vysokých Tater. "Ide o dve čriedy v  počte približne 40 kamzíkov, ktoré sem migrovali pravdepodobne z  Belianskych Tatier," říká Jozef Kováč, zoolog Štátnych lesov TANAPu.

Na celém území obou národních parků bylo při sčítání 701 kusů kamzíka tatranského, z toho bylo 114 mláďat narozených v tomto kalendářním roce. Na Slovensku jich napočítali 551 kusů, 150 kusů jich bylo v Polsku. Z toho mláďat bylo na Slovensku 78, v Polském parku 36 kusů. "Najviac kamzíkov sme zaznamenali v nadmorských výškach okolo 2 000 metrov v menej prístupných lokalitách. Kamzíky vyhľadávali v tomto období severné svahy a  chladnejšie lokality," dodal Jozef Kováč.

Lepší perspektiva

Stejně jako loni bylo při letošním sčítání horko, aktivita kamzíků byla jen minimální, navíc se zvířata převážně schovávala v zastíněných místech. Avšak díky dobré koordinaci při sčítání se nepředpokládá, že by se počítajícím institucím (Štátne lesy TANAPu, Správa TANAPu a polská Správa TPN) nepodařilo spatřit všechny kusy.

Z letošních čísel se opět dá usuzovat, že se stav kamzíků je stabilizován a jejich populace pořád mírně narůstá. Minimem byl stav z konce 90. let, kdy jejich počet klesl až na pouhých 160 kusů.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru