Karol Englisch (1881 - 1945)

Horolezec, který zdolal v Tatrách snad nejvíce panenských vrcholů

Docent polské Jagellonské univerzity v Krakově stanul jako první v zimě na Kriváni. Jeho další výstupy už jsou téměř v duchu sportovního horolezectví, patřil k jeho průkopníkům v Tatrách.

Karol EnglischVýborný horolezec Karol Englisch (* 1881 Krakov - † 1945 Stein a. d. Donau, dnes Kremže) nebo také Karl Artur Ritter von English-Payne byl docent Jagellonské univerzity v polském Krakově. Aktivně působil v Tatrách v závěru 19. a začátkem 20. století. Mezi jeho nejčastější spolulezce patří, kromě jeho matky Antónie, známí horští vůdci z podtatranských obcí. Zejména Johann Hunsdorfer st.. S  Hunsdorferem a s dalším vůdcem Paulem Spitzkopfem st. a slavným Karolem Jordánem uskutečnili 1. zimní výstup na Kriváň (2494 m n.m.).

Výstup na Kriváň v zimě

Túru podnikli z Troch Studniček 15. ledna 1903. Rok před tímhle slavným výstupem, v srpnu 1902, podnikl společně s matkou a vůdci Johannom Hunsdorferom st. a Johannom Strompfom výstup na Ostrý štít z  Javorovej doliny. Tento výstup patří již do nově vznikající roviny sportovního horolezectví ve Vysokých Tatrách.

Vykonal asi 40 prvovýstupů, z toho okolo 30 prvních výstupů na dosud nedobyté štíty a věže, čímž v podstatě ukončil v Tatrách éru dobývání jednotlivých vrcholů. Mezi slavné horolezecké podniky se počítají jeho prvovýstupy na Javorový štít (13. srpna 1897) a  prvovýstupy z roku 1896 na Malý Kolový štít, Čierny štít a Divú vežu. Vylezl první také na Veľký Kostol a Čierny štít.

Nejvíce zpochybňovaný je jeho výstup s matkou (pocházela z Rakouska, z Tyrol) a dvěma vůdci na Ostrý štít v roce 1902.

Na švýcarský Matterhorn (Walliské Alpy) vystoupil jako pětapadesátiletý.

Osobitý popis výstupů a vlastní názvosloví

Proslavil se také osobitým popisem svých výstupů. Jeho poměrně svérázný způsob pojmenování tatranských vrcholů a věžiček, které za svoji kariéru v Tatrách dobyl, nadělalo pěkný zmatek všem historikům. Dopátrat se, který štít pojmenoval po své matce, je opravdu oříšek.

Obvinění z podvodů byla falešná

V letech 1906 - 1907 byl Karol Englisch obviněn, že si výstupy připsal, aniž by stanul na vrcholech. Šlo o Ostrý štít, a také na Západní Vidlovou vežu, Litvorovou vežu a Solisko. Přidala se i obvinění z  falšování fotodokumentací. Vyplynulo to zejména z Englischovy vlastní přehnané ambicióznosti a zdůraznění horolezeckých úspěchů. Na zpochybnění Englischových výkonů mají zásluhu i horští vůdci, kteří "prodávali" prvovýstupy (dvojnásobná taxa) také jiným klientům.

Až časem se ukázalo, že obvinění byla falešná. Avšak Englischova obrana byla bezvýsledná a stáhl se do ústraní. Posléze působil v Alpách.

Smrt v odboji

Úspěšný horolezec v roce 1936 vstoupil do polských tajných služeb. V roce 1943 byl za svou činnost v odboji zatčen Gestapem, zemřel těsně před koncem II. světové války. Byl zastřelen v rakouském koncentračním táboře.

Zajímavosti

Mezi přední horolezkyně v Tatrách se řadí i matka Karola Englische, Antonia von Englisch. Původem Tyrolanka se nikdy necítila být Polkou. Bylo společensky neúnosné, aby po Starém Smokovci chodila v kalhotách, proto na túry se synem vyrážela (a zase se vracela) v sukni a v klobouku. Do sportovního se převlékla, jen co byli v dolině. Znovu se pak převlékala na vrcholech, aby se mohla vyfotografovat.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru