Karta první pomoci

Nezbytně nutné je znát první pomoc. Karta do batohu vám s tím může pomoci.

Ovládat první pomoc by mělo být samozřejmé. V horách je tato potřeba ještě markantnější, neboť včasný zásah zdravotní záchranné služby na horském chodníku je nereálný.

Abychom vám tuto problematiku ulehčili, připravili jsme pro vás kartičku první pomoci. Ta navazuje na již dříve vydanou záchrannou kartu. A má i stejný formát, dá se tedy stejně pohodlně ukrýt v  batohu - třeba v obalu turistické mapy.

A pozor! Podobná karta začala být povinná na Slovensku i pro motoristy!

Co obsahuje?

Kartička obsahuje základní postup první pomoci od nalezení a  zajištění postiženého, přes resuscitaci (KPR - kardio / srdce / pulmo / plíce / resuscitace / kríšení) až po uložení do vhodné polohy. Kartička si nedává za cíl poskytnout úplné vzdělávací informace. Takové je nutné získat z podrobnějších textů nebo absolvováním zdravotního kurzu. Kartička je určena pro pravidelné stručné zopakování. Třeba na začátku túry. Nebo jako stručný návod při nehodě. Když vlivem stresu dojde k výpadku vědomostí.

Co se do karty nevešlo

Karta je tvořena stručně a přehledně pro horské túry. A  tak tam některé informace mohou chybět. Tou zásadní je dnešní poznatek KPR u dospělých, kdy se primárně v úvodu resuscitace upřednostňuje masáž srdce a defibrilace. Toto pravidlo vychází ze statistik. Nejčastější příčinou zástavy oběhu obecně jsou vnitrní příčiny v srdci (hlavně poruchy srdečního rytmu) - 82,4%. A tak srdce je důležité co nejdříve probudit k životu, zatím co kyslíku v krvi je dokonce dost i na několik málo minut.

%%full%%

Toto pravidlo však neplatí u dětí, kde právě nejčastější příčinou selhání životních funkcí jsou poruchy dýchání - dušení. A tudíž se do popředí dostává nutnost záchranných dechů a umělé plicní ventilace. Tyto okolnosti by bylo velmi složité do karty popsat, navíc statistika příčin selhání krevního oběhu dospělých se na horách asi od běžného života bude lišit.

Dobrý tip

Velmi dobře popsaná resuscitace je v dokumentu - Kardiopulmonální resuscitace (KPR) 2005 - Basic Life Support (BLS) - Základní resuscitace dospělých a dětí - nové doporučení pro laiky, který lze stáhnout na stránkách ČHS.

Karta první pomoci v silničním provozu

Karta první pomoci je i nová součást lekárničky v povinné výbavě motoristů na Slovensku (podle Přílohy k vyhlášce MV SR ze dne 27.11.2008). Poskytne rychlý a jednoznačný návod na správné poskytnutí pomoci při závažných poraněních. Oboustranná karta obsahuje informace o  linkách nouzového volání, všeobecné pokyny a pět barevných obrázků nejdůležitějších výkonů (zastavení krvácení, uvolnění dýchacích cest, vnější masáž srdce, dýchání z úst do úst, stabilizovaná poloha). Na zadní straně najdou řidiči popis jednotlivých výkonů při různých stavech a úrazech. Karta má být vyrobena tak, aby byla zachována její čitelnost po celou dobu používání lékárničky.

Pozor!

Karta první pomoci Tatry.CZ nemůže být použita jako součást lékárničky! Stáhněte si správnou Kartu do lékárničky automobilu z internetu (SME.sk, Liberecký kraj).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru