Kdo je ohrožen lavinou

Nejvíce ohroženou skupinou jsou skialpinisté, příznivci freeridingu, horolezci a všichni ostatní, kteří se pohybují ve  volném horském prostředí. Všichni si musí nebezpečí lavin uvědomovat. Měli by znát dokonale všechny podrobnosti, metodiku, strategii a být vybaveni funkčním lavinovým vybavením.

Turisté

Turisté mají situaci trochu jednoduší. Pokud se pohybují po značených trasách. Ty vedou převážně ve spodních částech lavinových svahů nebo přímo údolím. Jsou nejvíce ohroženi samovolnými lavinami středních a velkých rozměrů, které bývají velmi silné a mohutné. K  jejich uvolnění dochází především za 4. a 5. stupně lavinového nebezpečí, kdy horské služby nedoporučují vycházení. Ale k  uvolnění laviny ojediněle může dojít i za třetího stupně nebo se může uvolnit lavina i na menším zdánlivě zanedbatelném svahu a i minilavinka dokáže zabíjet!

Lavinové nebezpečí se také může během dne lišit a může být různé i v různých dolinách. A pozor, turisté se v drtivé většině pohybují bez lavinového vybavení a potřebných znalostí.

Sečteno podtrženo - pro turisty bez vybavení a znalostí 3.  stupeň lavinového nebezpečí znamená ukončení túry v rizikových oblastech!

Opět platí, že se před túrou a případně i během túry informujeme na lavinovou situaci a počasí! Vždy je potřeba zjistit, zda není turistická trasa ohrožena.

Sjezdaři

Na veřejných upravovaných sjezdovkách si lyžaři nebezpečí nepřipouští. Ale tragédie ve Spáleném žlabu v Západných Tatrách (leden 2006) ukázala, že lavina až na sjezdovku umí dojet. Kdyby spadla o pár hodin déle...

I další případ varuje. Lavina z Lomnického sedla v roce 1958, která se stala osudnou několika mladým lyžařům. Až poté se nad sjezdovkou objevily zábrany. Za zeptání na zajištění sjezdovky to asi stojí.

%%full%%

Vyznavači freeridingu, pozor! Lavina může někde hrozit i pár metrů vedle frekventované sjezdovky. Sníh na sjezdovce má jiné vlastnosti, neboť je uježděný a dnes i většinou hutnější (technický).

Lavina může ujet všude, kde je vhodný sklon a tvar terénu. Je jedno, jestli to je sjezdovka či svah 10 metrů za chalupou! Nezáleží ani na ročním období, padají v listopadu stejně jako v březnu. V roce 2006 ujela desková lavina ve spodní části sjezdovky v Peci pod Sněžkou v Krkonoších jen 50 m od autobusového nádraží! Takže opatrnost je vždy na místě!

Skialpinisté

Tato skupina je ohrožena lavinou vždy.

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru