Kdo viděl Záchranáře?

Česká televize uvedla premiérově seriál Vladimíra Michálka

Od minulého pondělí můžeme sledovat na prvním programu ČT šestidílný seriál Záchranáři, jehož autory jsou režisér Vladimír Michálek a scénárista Jiří Křižan. Natáčel se v prostředí Vysokých Tater a na naše televizní obrazovky se dostává díky České televizi. Proč budí tolik rozpaků?

Seriál Záchranáři

Projekt vznikl jako koprodukce Trigon Production, Slovenské televize a České televize. Scénář Jiřího Křižana nás nechává nahlédnout do života záchranářů horské služby, kteří denně nasazují své vlastní životy pro záchranu obětí hor. Autenticita příběhů je dělá velmi přitažlivými. Scénárista sám procházel kronikami horské služby a naslouchal vyprávění záchranářů.

Supervizorem nad seriálem a i hercem byl bývalý dlouholetý šéf horské služby a vedoucí několika horolezeckých expedic do Himálaje Ivan Gálfy. Bohužel, asi neměl ve všem hlavní slovo.

První díly

Znalci z řad turistů i horolezců se nenechali oklamat televizní anoncí na prostředí méně známých lokalit Vysokých Tater a poznali, že děj prvních dílů se odehrál ve známé Mengusovské dolině a v okolí Chaty pod Rysmi. Více známou dolinu už v Tatrách asi těžko najdeme. Seriál opustil tradiční názvy tatranského místopisu a vytvořil si svoji "mapu", proto nehledejte v průvodci ani Zrcadlovou stěnu.

Je asi škoda, že se tvůrci k Vysokým Tatrám zachovali macešsky a hory v seriálu jsou "no name". Reálnější podoba by asi neposkytla tolik možností pro scénář, ale ten si stejně neodpouští trapné dialogy (např. ten o čaji z  himálajských bylin, který pijí šerpové). Drsných zážitků podobných smrti mladého děvčete asi uvidíme ještě několik, na Zrcadlové stěně nás čeká něco podobného, ale to k horám bohužel patří.

Proč je v seriálu tolik nejasností?

Proč však scénárista nechává náčelníka horské služby shánět těžce svoje lidi do akce? Horská služba je ve Vysokých Tatrách složená z více jak 20 profesionálů a k dispozici je několik desítek dobrovolníků. Nováček u profesionálních záchranářů v žádném případě nemůže být jen dobrý lyžař a horolezec. Vždy je nutné, aby se do plného profesionálního zatížení dostával postupně už jako člen čekatel. Záchranářský výcvik by ho měl seznámit i s tím, co je to "šedé" za hlavou. Při zásahu asi těžko budou záchranáři "sportovně" zdolávat obtížně lezitelnou stěnu...

%%full%%

Opilého chataře z druhého dílu lze vzhledem k  výpovědi z chaty omluvit, ale stejně by byl těžko žil bez personálu. A v chatě by asi bylo v letní sezóně o pár lidí více. Průlety paraglidistů po celých horách také postrádají logiku, protože paragliding má svoje vymezené oblasti. Tady je to spíše pro kameru...

Líbí nebo nelíbí?

I přes některé diskutabilní momenty se seriál dvěma třetinám z těch, kteří hlasovali na webu České televize v anketě o  seriálu, líbil. Asi splnil to, co od něj očekávala produkce. Lidem se zdá prostředí záchranářů atraktivní a se zájmem to na obrazovkách sledují. Pro ty, kteří znají prostředí Vysokých Tater asi bude sloužit stále více jako hádanka. Mohou se přít o tom, který štít, dolina nebo vodopád je v záběru. Těm, kterým chybí slovenština nezbývá než správně naladit duální verzi a o libozvučný slovenský jazyk nebudou ochuzeni. Ti, kterým se nelíbil, se už dávno dívají na něco jiného nebo mají televizi vypnutou.

Poděkování

Myslím si, že je dobře, že se někdo odhodlal natočit něco o  záchranářích. Filmařská práce, kterou odvedl štáb v horách je bezpochyby kvalitní. Možná jsou v seriálu nezajímavé dialogy a uměle vykonstruované situace, ale vidíme alespoň něco z hor...a kdy to bylo naposledy? A i ti "obyčejní lidé" si možná uvědomí, jak je život v  horách náročný a jak se chovat tak, aby pomoc od záchranářů nepotřebovali.

Pro některé z turistů to může být hodně poučné a možná se v seriálu "poznají". Lidé Tatry uvidí i jinak než díky listopadové kalamitě.

Zajímavosti

Opravdová realita

V neděli 9.1.2005 proběhl na ČT2 Večer na téma: Hory a lidé. Mohli jsme shlédnout tatranskou realitu v dokumentu, kterou tvůrci natočili na Zámkovského chatě s Jankou Kalinčíkovou, na Téryho chatě s  Miro Jílkem, na Skalnaté chatě s Laco Kulangou a s pracovníky observatoře na Lomnickém štítu.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru