Kolik stojí nocleh na horské chatě?

Po přechodu Slovenska na euro nás zajímaly nové ceny.

Novoroční přechod Slovenska na společnou evropskou měnu přinesl změnu i do ceníků horských chat. To samozřejmě přineslo některým lepší cenu, jiným vyšší zisk. Změnu od letošní sezóny udělal i Český horolezecký svaz. Ten už z rozpočtu chaty podporovat nebude. Kolik € tedy zaplatíme za nocleh a polopenzi?

Ubytování s polopenzí: překvapení od Mira Jílka

Asi nejrychlejším přehledem, jak si udělat jasno o tom, kde se ubytujeme nejlevněji ve Vysokých Tatrách (od magistrály výš) bude tato tabulka:

Vysoké Tatry
Pořadí Chata Nadm. výška Nocleh pro 1 osobu s polopenzí
1. Téryho chata 2015 m 19 €
2.-3. Chata pod Rysmi 2250 m 20 €
2.-3. Chata pod Soliskom 1840 m 20 €
4. Zbojnícka chata 1960 m 20,50 €
5. Horský hotel Popradské Pleso 1500 m 24,50 €
6. Chata pri Zelenom plese 1551 m 26 €
7. Zamkovského chata 1475 m 27-30 €
8. Bilíkova chata 1255 m 35 €
9. Sliezsky dom 1670 m 45 €

 

Každý by možná čekal v čele Viktora Beránka, ale oblíbenou chatu v Dolince pod Váhou předstihl o jedno euro Miro Jílek z Téryho chaty, který nasadil nejpřijatelnější cenu: 19 € za noc s polopenzí. Pověstný nesmlouvavý chatař z Malé Studené doliny vede žebříček právě před Chatou pod Rysmi (20 €), která se letos pochlubila novými stránkami a  Soliskem (také 20 €), to zase představilo prozměnu redesign vlastního webu.

Zbojnička je bez pomyslné medaile jen kvůli 50 centům (20,50 €). O další příčky v pořadí se praly chaty, které leží na velmi navštěvované Tatranské magistrále. Možná někoho překvapí cena na Popradském Plese, ale tam cenu snižuje nocleh v turistickém pokoji. Tabulku uzavírá suverénně nejdražší spaní ve Velické dolině, kde v  hotelu Sliezsky dom, bohužel, turisty opomíjejí.

Novinky pro horolezce

Zbojnícka chata by žebříček vedla v cenách pro horolezce. Členové ČHS nebo JAMESu pořídí nejlevněji ve Veľké Studené dolině (17,50 €) a také na Rysech nebo na Téryho chatě (18 €).

Od dubna už neplatí smlouvy ČHS s Brnčalkou a Téryho chatou. Výkonný výbor rozhodl, že ČHS již z  rozpočtu nebude příspívat na slevy na těchto chatách. Svaz chce zajistit (a vypadá to, že se mu to daří), aby členové horolezkého svazu mohli získávat slevy v Tatrách tam, kde jsou poskytovány pro členy slovenského JAMESu.

Stravování: na celý den stačí 10 €

Paradoxně platí, že porovnatelné v tomto případě nelze příliš porovnávat. Chybí nám zatím údaje, za kolik se na jednotlivých chatách najíte bez ohledu na ubytování. Snídaně se pohybují od 3 € (nejlevněji je na Solisku) do 4,50 €. Večeřet můžete od 5 € až do dvojnásobku (10 €). Opět vede levná restaurace v Chatě pod Soliskem, nejdráž vyjde jídlo v hotelu Sliezsky dom.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru