Kometa se vrátila na koleje

Od 9. srpna 2013 můžete vidět znovu legendu na kolejích električek

Dáma je opět na kolejích! Stará električka Kometa překonala díky pomoci nadšenců a milovníků historie nejhorší a za pomoci sponzorů je opět v provozu. Čekají na ní nadšení cestující a můžete znovu mezi nimi být i vy.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Psal se rok 1977

Po dlouhých letech služeb 6. prosince 1977 vyřadili Kometu z provozu. Mašinka stála na odstavné koleji v popradském depu a čekal ji zřejmě už jen autogen...

Historická perla železnic však měla naději na záchranu. Jaroslava Vanča vyburcovala představa zničení takové památky a nenechal to jen tak. Společně se svými přáteli začal pracovat na opravě. Ale jen nadšení mu nestačilo. Během několika let si prošli lecčím a záchranu představovala až nabídka Československé televize. Do filmu bylo potřeba mít starou fungující električku! A tak přišel pokyn „shora“ a po opravě v dílnách popradského depa v březnu 1987 Kometa i s přívěsným vozem vyjela na trať.

101 let stará kráska

Kometu si tak zamilovaly generace návštěvníků Vysokých Tater. Nostalgické jízdy byly na programu každý rok, až rázem po sérii poruch a následném zásahu bleskem skončila Kometa opět na odstavné koleji v depu (r. 2011). Tentokrát ta záchrana nenechala na sebe dlouho čekat. Veterán klubu Poprad pomohla firma Siemens, která tak navázala na svoji práci na původní výzbroji električky (Siemens - Schuckert) a nákladnou opravu zaplatila. Po problémech s jiskřením na motoru vyjela znovu v plné kráse Kometa 9.8.2013.

Těšte se na září

Kometu, která má kromě opravené elektrické výzbroje i nové brzdy a nový lak, doprovází dva původní vozy z roku 1908 a 1911. Jízda otevřeným vozem po Tatrách je opravdovým zážitkem. Max. rychlost je 30 km/h a tak si můžete vychutnat ten pravý vítr ve vlasech...stejně jako cestující před sto lety. Nejdříve můžete usednout na dřevěné lavice 1.9. a pak 27.9.2013. Přesné informace vč. odjezdu jednotlivých spojů najdete na novém webu: tatranskakometa.sk.

Film nejen pro pamětníky

Zdroj:

Mikuláš Argalács a www.tatranskakometa.sk

Zajímavosti

  • Provoz zahájila historická električka v Tatrách v roce 1912. To byl rok prodloužení trati až na Štrbské Pleso.
  • Električku vyrobila firma Ganz v Budapešti.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru