Kościelec (2155 m)

Koščelec

Středně náročná vysokohorská túra, technicky obtížný je úsek ze sedla Karb na vrchol Kościelce po plotnách s velkou expozicí. Během túry se překonává převýšení cca 1300 m.

Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Ke stanici lanovky v Kuźnicích dojdeme po asfaltové cestě, doporučujeme na tento úsek využít rychlého minibusu nebo autobusové linky. Od brány do TPN (poplatek) stoupáme jen mírně vápencovou dolinou Jaworzynka k Przeleczi miedzy Kopami. Ve dvou třetinách cesty pod tímto sedlem začíná první prudké stoupání.

Z chaty Murowaniec, odkud můžeme vidět celé panorama Orla Perć od Woloszyna, přes Granaty, Kozi Wierch, Zawrat až na Svinici, stoupáme jen mírně přes práh doliny k plesu Czarny Staw Gąsienicowy. Od plesa náročným výstupem v prudkých serpentinách rychle nabíráme výšku, až se dostaneme po ostrém hřebínku do sedla Karb mezi Mały Kościelec a Kościelec. Z Karbu povede náš sestup nazpět ke Schronisku Murowaniec. Přímo před námi je ovšem vrchol.

Video: Kościelec

Po černě značené cestě stoupáme přímo k vrcholu Kościelce. Cesta je velmi strmá a pod námi se otvírá velká hloubka obou částí Doliny Gąsienicowej, kterou krásný hřeben Kościelců rozděluje. Zážitkem pro turisty jsou velké plotny, přes které se dostaneme až na vrchol. Cesta není jištěna umělými pomůckami, proto při zhoršeném počasí dbejte velké opatrnosti. Nebezpečná mohou být i kluzká mokrá místa na skále z pramenišť.

Z vrcholu Kościelce je pěkný rozhled. Přímo děsivá je hloubka k Czarnemu Stawu (533 m!) a do severních stěn pod Kozím Wierchem. Z vrcholu vidíme hradbu hor od Woloszyna, přes Granaty a Kozi Wierch po Svinici. Ty bohužel zakrývají většinu vrcholů Vysokých Tater, přesto na obzoru vidíme Rysy a Vysokou. Otvírá se nám pohled i na Červené vrchy, snadno rozeznáme Kasprowy Wierch se stanicí lanovky a napravo od něj Giewont. Zvlněný severní obzor vyplňuje Zakopane a další sídla.

Zpáteční prudký sestup do sedla Karb střídá mírnější klesání okolo ples v dolině Gąsienicowej. Pod Svinickým sedlem se napojíme opět na černou značku ze sedla k chatě Murowaniec. Dolinou dojdeme k chatě, kde můžeme ochutnat čaj, polské speciality nebo místní pivo. Pokud vyrazíte na túru pozdě, pak vás může čekat na cestě velké množství turistů, kteří se na Kościelec vydávají. Kościelec je jeden z nejdostupnějších vrcholů.

Od Schroniska Murowaniec lehce dojdeme do sedla mezi Królowe Kopy a od nich jsou dvě možnosti sestupu do Kuźnic, přes Boczań je sestup mírnější, cesta dolinou Jaworzynka je lepší pro výstup. Z hřebínku Boczań jsou hezké výhledy. Z Kuźnic se pak pěšky nebo "busikem" vrátíme do Zakopaného.

Trasa

Zakopane (parkoviště, autobus) (900 m) - turistická značka Kuźnice, dolní stanice lanovky (1010 m) (0:30) - turistická značka Dolinou Jaworzynka na Przelecz miedzy Kopami (1499 m) (1:45) - turistická značka Murowaniec (1500 m) (0:25) - Czarny staw Gasienicowy (1624 m) (0:35) - turistická značka sedlo Karb (0:35) - turistická značka Kościelec (2155 m) (0:45) - návrat do sedla Karb (0:35) - turistická značka, turistická značka Murowaniec (1500 m) (1:10) - turistická značka Kuźnice (1010 m) (1:40) - Zakopane (0:20).

Celkem 8:20 hod.

V případě zhoršeného počasí je vhodné využít přístřeší ve Schronisku Murowaniec a túru zkrátit.

Pozor! Při výstupu přímo na Kościelci je nutné překonat velké hladké plotny.

Přístup / Doprava

V Kuźnicích (na okraji Zakopaného) je zastávka autobusů (busíků) a velké parkoviště. Je možné se z centrálního nádraží v Zakopaném (Dworzec) přiblížit busíkem přímo k dolní stanici lanovky, ušetříme si tak zbytečně dlouhý nástup.

Varianty

 • výstup/sestup z Kuźnic po dvou cestách - po turistická značka dolinou Jaworzynka nebo turistická značka značenou cestou přes Boczań
 • túru lze absolvovat i opačným směrem, avšak sestup z Karbu k Czarnemu stawu je více než příkrý
 • túru plánujte s ohledem na pravidla pohybu v polském TPN

Zajímavosti

 • Schronisko Murowaniec - velká kamenná chata s ubytováním stojí na Hali Gąsienicowej od roku 1924.
 • První doložený výstup na Kościelec je z roku 1845, první na vrcholu byl Antonin Hoborski.
 • V zimě na vrchol v roce 1908 první vystoupila dvojice Mieczysław Karłowicz a Roman Kordys.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru