Lanovka na Lomnický štít

Visutá lanovka zpřístupňuje druhou nejvyšší horu Tater

Jednou z největších atrakcí Vysokých Tater je lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít, překonávající převýšení 1727 m.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Umožňuje tak dosáhnout druhého nejvyššího vrcholu Vysokých Tater i celého Karpatského oblouku velmi snadno a rychle, dává šanci vychutnat si překrásný rozhled z vysokého štítu i lidem, kteří zrovna nejsou vysokohorskými turisty či horolezci. Na vrcholu se dnes nachází meteorologická stanice, restaurace, kavárna Dedo a malá botanická zahrada.

Z historie lanovky na Lomnický štít

Nápad postavit v Tatrách lanovku se objevil už v roce 1895. Meteorologové Uherské přírodovědecké společnosti chtěli postavit na některém tatranském vrcholu meteorologickou stanici. Nejdříve se uvažovalo o Slavkovském štítu, pak dokonce i o nejvyšším vrcholu Gerlachovském štítu. Nakonec zvítězil štít Lomnický a o stavbě lanovky se rozhodlo v roce 1928. Visutou lanovku inženýři rozdělili na 2 úseky: Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso a Skalnaté pleso - Lomnický štít. Dodavatelem původní technologie byla firma Wiesner Chrudim (dnešní Transporta).

První úsek: Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso (zrušený)

První úsek na Skalnaté pleso se začal stavět v roce 1936. Tato část umožňovala stavbu podpěr. Postavilo se jich celkem 9 a 22.12. 1937 (za 19 měsíců) se uskutečnila první jízda. Stanice lanovky v  Tatranské Lomnici se nachází v blízkosti Grandhotelu Praha v nadmořské výšce 898 m a překonává se tak převýšení 866 m ke stanici na Skalnatém plese ve výšce 1764 m (šikmá délka 4137 m). Pohonné zařízení bylo uloženo v horní stanici a napínací zařízení v té dolní. Uprostřed dráhy, ve výšce 1165 m n.m., je vložena napínací mezistanice Štart (jméno má podle startu na bývalé sáňkařské dráze). Na trati byly v provozu dvě kabiny pro 30 cestujících (včetně 1 místa obsluhy). Doba jízdy trvala 25 minut a kabiny stanicí Štart projížděly. V případě potřeby se mohla trať rozdělit na dva úseky s přidáním dvou kabin, ale na Štartu se pak muselo přestupovat.
Visutá lanová dráha od Grandhotelu Praha po 70 letech provozu dosloužila (provoz byl ukončen v roce 1999). V budově dolní stanice v Tatranské Lomnici se uvažuje o muzeu lanovek.

Druhý úsek: Skalnaté pleso - vrchol

Druhý úsek byl ovšem mnohem složitější, neboť v hluboké Skalnaté dolině pod stěnou Lomnického štítu se podpěry postavit nemohly, a tak bylo zapotřebí překonat převýšení 868 m a vzdušnou vzdálenost 1867 m mezi Skalnatým plesem a vrcholem bez jejich pomoci. Jedna se přeci jen postavila, a to těsně pod vrcholem, 30 metrů vysunutá do volného prostoru. Musela vydržet obrovskou váhu tehdejších tažných lan, nosného lana a plně obsazené kabiny, což činilo více než 41 tun! Stavitelé vrcholové lanovky a dělníci museli na štít pěšky vynést obrovské množství materiálu a nakonec i nosné lano pomocné lanovky o  průměru 4,5 centimetru. Stavba si vyžádala i život 2 dělníků. Schvalovací jízda se uskutečnila 21. 10. 1940, avšak kvůli poškození nosného lana se provoz veřejné dopravy odsunul na rok 1942. Slovenské národní povstání a poškození lanovky nacisty v roce 1945 si vyžádalo přerušení provozu až do roku 1949.

Rekonstrukce

Do roku 1958 byla tato lanovka první na světě v délce lana bez podpěry, která činí 1867,2 m. Potom ji překonala lanovka z  Chamonix na Aiguille du Midi ve francouzských Alpách. V letech 1986 - 1989 byl horní úsek lanovky zrekonstruován (technologii dodala švýcarská firma Von Roll, dnes už součást firmy Doppelmayr). Odstranila se vrcholová podpěra, vyměnila se i kabina a lanovka je bezpečnější. Nyní se kabina s kapacitou 15 lidí + jeden "řidič" opírá o 2 nosná lana a tažena je dalším lanem.

Kabinková lanovka Tatranská Lomnica - Štart - Skalnaté pleso

Od roku 1973 vás na Skalnaté pleso dopravila kabinková lanovka z Tatranské Lomnice. Když už nestačila visutá lanovka kapacitně pokrývat zájem turistů, byla doplněna o paralelní kabinkovou lanovku (kabinky pro 4 osoby). Výrobcem byla Transporta Chrudim, ale technologie byla v letech 1993-95 nahrazena rakouskou firmou Girak. Dolní stanice v Tatranské Lomnici se nachází nedaleko penziónu Sasanka v nadmořské výšce 903 m, v dolní části pod mezistanicí Štart je kabinková lanovka od visuté odkloněna o 30°. Od roku 2013 už končí právě na mezistanici Štart. Ve druhém úseku ke Skalnatému plesu byla plně nahrazena novou kapacitní lanovkou od výrobce Doppelmayr.

Zajímavosti

  • O lanovce vznikl dokumentární film Príbeh jednej lanovky, který měl premiéru na Mezinárodním festivalu horských filmů v říjnu 2005 v Popradě.
  • Jízdenku na vrchol si můžete koupit i v předprodeji.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru