Lanovkou na Kasprowy Wierch a výlet na Svinici

Dobrý tip na túru: Svinica ze Zakopaného

Pro všechny, kteří by se chtěli vyvézt lanovkou ze Zakopaneho na Kasprowy Wierch, případně pak pokračovat na nedalekou Svinici s krásnými výhledy, jsem připravil následující soubor informací podle vlastních zkušeností z poloviny července 2005.

Doprava do Zakopaného

Do Zakopaného se dá dopravit autobusem i vlakem, přesto se domnívám, že nejlépe je dostupné autem. Z České republiky (resp. z  Ostravy, odkud jsme jeli) jsou použitelné dvě cesty.

První přes Polsko (Cieszyn, Bialsko Biala, Wadowice, Novy Targ)

je na pohled možná rychlejší, ale ve skutečnosti tomu tak není. Rychlostní komunikace na Bialsko Bialou, kde jsme věřili, že naženeme trochu času, je prakticky po celé délce v opravě a nepočítejte s rychlostí větší než 70  km/h (jeli jsme v sobotu kolem 6:00 ráno). Dále se pak jede po okreskách, přičemž jejich kvalita se blíže k Zakopanému zlepšuje. Značení je solidní, od Wadowic už rovnou na Zakopane. Cesta z Ostravy nám trvala 4 hodiny.

Druhá cesta přes Slovensko (Mosty u Jablunkova, Čadca, Terchová, Dolný Kubín, Trstená, Suchá hora - Chochołów, Zakopane)

je klikatější, ale jak jsme si ověřili po zpáteční cestě až na pár kilometrů stejně dlouhá i časově náročná, ale rozhodně v lepším stavu než silnice v Polsku. S přechodem Suchá hora - Chochołów jsme neměli žádné problémy. Oproti minulosti je nyní určen pro občany všech států. Je třeba jen upozornit na špatné značení tohoto přechodu, pokud jej budete chtít využít na cestu zpět.

Cesta k lanovce

V Zakopaném je docela dobrá orientace, pokud se chcete dostat co nejblíže ke Kuźnicím (stanice lanovky na Kasprowy Wierch), využijte jednu ze dvou odboček na centrum. Pro orientaci je nejlepší sledovat turistickou mapu, podle ní nezabloudíte. V místě, kde začíná cesta do Kuźnic (zákaz vjezdu), je kruhový objezd, z nějž se dá sjet na placené parkoviště. Stojí 1 zł za první hodinu, za každou další 2 zł.

Z parkoviště se můžete ke stanici lanovky vydat buď po zelené značce, nebo mikrobusy anebo linkovým autobusem (2 zł), případně taxíkem.

Důležité je vyměnit si včas peníze, v Kuźnicích není bankomat ani směnárna, není možné platit kartou a ani naše pokusy vyměnit u stánků české koruny neskončily úspěšně. Musel jsem se proto vrátit narychlo do Zakopaného. I tam můžete mít problémy peníze vyměnit - údajně jsou tam pouze 4 směnárny (polsky "kantor") a ne všechny fungují ráno v sobotu a neděli.

Jak to vlastně funguje?

Před lanovkou narazíte určitě na frontu. S největší pravděpodobností vás hned osloví "převaděči", kteří vám za 10 - 20 zł budou nabízet převedení blíž k pokladně.

Systém prodeje na lanovce je následující: lístky se prodávají pouze na nejbližší jízdu (32 osob) a prodávají se krátce před jízdou - tzn. ve frontě musí stát všichni, kteří mají jet, včetně dětí. Schodiště, kde vede fronta, je oplocené tak, aby se nedalo předbíhat.

Převaděči vystojí frontu a  pak se snaží protlačit své klienty mezi lidmi dopředu, což ovšem po několika pokusech (než jsme to pochopili) ztroskotalo na nás - nikoho už jsme před sebe nepustili.

Lanovka stojí 19 zł jednosměrně nahoru, studentské jízdné 14 zł. Prodávají se i zpáteční jízdenky (29 a 19 zł). U nich je ale podmínka - pevně stanovená doba pobytu na horní stanici 1 hod. 40 minut. Studentské lístky dostanete na karty ISIC. Lanovka je kabinová s  přestupem v mezistanici Myślenickie Turnie ve výšce 1352 m n. m. Mezi Kuźnicemi a mezistanicí pendlují 2 kabiny pro 32 osob, odjezd je každých 10 minut. Obdobně je to mezi mezistanicí a Kasprowym Wierchem. Celkové převýšení je necelých 1000 m. Nahoře v horní stanici lanovky je možno zakoupit si občerstvení.

Na závěr bych vám chtěl ještě jednou doporučit, abyste k lanovce dorazili co nejdříve, my jsme tam dorazili v sobotu 9:30 a  lanovkou jsme jeli v 11:30. Fronta samozřejmě s časem ještě rostla. To jsme prý navíc měli štěstí, protože se zrovna měnily turnusy a obvykle bývá lidí více.

Zajímavosti

Pár drobností k túře na Svinici
 • situace v Suchém sedle: polské ani slovenské pohraničníky jsme neviděli
 • okolí Kasprowa Wierchu je bohaté na možnosti různě náročných túr - jen mezi Kasprowym Wierchem a Svinicou jsou tři možnosti, jak sejít do Doliny Gąsienicowe
 • pozor na mapy: některá vydání (např. Vysoké Tatry, Vojenský kartografický ústav Harmanec 1:50000 i 1:25000) zcela pomíjejí řetězy na Svinici, přičemž jich je tam opravdu hodně
 • některé časy jsou poněkud delší, než uvádí mapy, zejména úsek Zawrat - Zmarzły Staw (sestup ze sedla Zawrat po modré) trvá běžnému turistovi skoro 1:30 hod.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


Novinky na váš e-mail

 • Slovakia.travel
 • Horská záchranná služba
 • Union Pojišťovna
 • Liptov
 • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
 • Slovakia Tatry
 • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru