Lavina století v Žiarské dolině roztála

V Žiarské dolině ještě v červnu našli zbytek sněhu z laviny století

Až v červnu roztála lavina století v Žiarské dolině. Sníh tu vydržel 2 roky!


Před dvěma lety 25.3.2009 spadla tzv. Lavina století v Žiarské dolině. Až do červnových dešťů vydržel zmrzlý firn ukrytý pod vrstvou dřeva, jehličí a bláta. 2 roky! Po dešti i poslední zbytek laviny definitivně zmizel.

Lavinu mapovali Češi

I když se všichni zúčastnění, včetně odborníků, shodli, že lavina, která spadla před dvěma lety ze svahů v Žiarské dolině v Západních Tatrách, byla opravdu největší v historii. Lavinu podrobně mapovali i čeští vědci z Lesnické a dřevařské fakultyMendelovy univerzity v Brně od 14. do 15.4.2009 po třech týdnech od pádu a mimo jiné zjistili:

  • plocha laviniště: 28 ha, odpovídá asi 47 fotbalovým hřištím
  • výška nánosu: > 20 m

2 roky, 3 měsíce a 1 týden

Původní odhady, kolik měsíců vydrží sníh v laviništi, se pohybovaly v horizontu příští zimy. Nikdo nepředpokládal, že lavina v dolině vydrží 2 roky, 3 měsíce a asi 1 týden. Poslední zbytek sněhu zdokumentoval strážce Správy TANAPu ještě ve středu 15.6.2011. Lavina století se tak musela rozpustit ve vodě Smrečianky od pondělí 20.6. do neděle 26.6.2011.

Snímky posledního sněhu

Jak uvedlo tento týden slovenské Ministerstvo životného prostredia: "Táto gigantická lavína sa roztápala neuveriteľne dlhý čas aj napriek tomu, že nasledujúce dve zimy boli na sneh veľmi skúpe a letá zasa mimoriadne horúce." Snímky posledního sněhu v Žiarské dolině můžete vidět zdokumentované Pavlem Gavlákem na webu Správy TANAPu.

V dolině je živo

Dolina se už v prvním létě vrátila znovu mezi nejnavštěvovanější v celých Tatrách. Ihned se opravila se poškození Žiarské chaty, vznikla tu od ústí až na chatu nová naučná stezka turistická značka věnovaná právě i lavinám, otevřel se v zimě hřeben a také čerstvě můžete v posledním kilometru před chatou narazit na nový most přes Smrečianku. Ten se dokončoval až letos na jaře. Už 20. srpna se můžete těšit na další ročník Vysokohorského duatlonu v Žiarské dolině. Na kole se jede od ústí doliny k chatě a pak až na Žiarské sedlo se běží. Bude překonán rekord 40 minut a 32 vteřin?

Zdroj:

Tisková zpráva Správy TANAPu

%%full%%


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru