Lavinové vybavení

Každý se snaží ušetřit a nedřít se s těžkou váhou. Ale pozor! V okamžiku, kdy něco selže a v lavině nám umírají kamarádi, pochopíme nicotnost těch pár stovek korun a gramů v batohu!

Vždy platí, že vybavení má každý v družstvu!!

Lavinový vyhledávací přístroj

Tzv. "pípák", z angličtiny "píps" je jednoduchý vysílač a  přijímač na mezinárodní frekvenci 457 MHz. Všichni členi družstva ho mají zapnutý na vysílání a v případě zásahu laviny si nepostižení členové přepnou na příjem a podle síly signálu, která se zobrazuje zvukově, světelně či digitálně hledají zasypané. Práci s tímto přístrojem je nutné si předem dobře procvičit (i bez sněhu) a pravidelně opakovat!

Při koupi přístroje nehleďte na peníze a vybírejte takový, který se vám bude dobře a jednoduše ovládat i v rukavicích! Další dobré požadavky - dobrý dosah, rozlišení více zasypaných, možnost okamžitého přepnutí na vysílání (další lavina), odolnost vodě a mrazu (displej!), nemožnost samovolného zapnutí (a vybití) baterek v batohu. Nepoužívají se dobíjecí baterie z důvodů špatné kapacitní křivky.

Lavinová sonda

Lavinová sonda je lehká skládací tyčka, která se dá nosit v  batohu či je připevněna na něm. Používá se při dohledávání zasypaného. Opět nehleďme na peníze ale na pevnost! Musí mít dostatečnou sílu a sílu stěn. Doporučujeme mít uvnitř ocelové lanko a ne provázek (vlhne a  prodlužuje se). Problém může být i napojování jednotlivých dílů a u uvolňující pojistky (většinou u těch se závitem).

Dále je důležité mít stupnici pro lepší rozlišení hloubky vpichu. Taky není špatné si na vršek sondy přivázat terčík z hůlek, neboť sonda vyklouzlá ze zmrzlých rukou letí po sněhu jako šíp a celá se ztrácí po zapíchnutí ve sněhu!

%%full%%

Sněhová lopatka

Sněhová lopatka je zpravidla skládací, vyrobená z lehkých kovů, anebo z pevných plastů. Při zásahu lavinou, nebo pro provedení lavinové sondy, je zcela nezbytná. Holýma rukama z upěchovaného sněhu nikomu nepomůžeme. Dobrá lopata by měla být hluboká, aby z ní nepadal sníh a  dostatečně veliká. Nejlepší je si s ní nějaký kopec sněhu přeházet a  potom koupit.

Pozor, sníh v lavině není prašan a je upěchovaný! Tedy čím je lopata pevnější, tím lépe! S plastem může být problém. Nemusí vydržet ani slabý duralový plech a veliký problém je spojení lopaty a  topůrka.

Lékárnička

Lékárnička nemůže nikdy chybět! Dbejme na to, aby byla vždy dobře zásobena a použitelná!

Mobilní telefon

Dnes již neodmyslitelná pomůcka na přivolání pomoci. Musí však být nabitý, s kreditem a s telefonními čísly na horskou službu (volání na 112 může záchranu zpomalit kvůli dalšímu přepojování). Taky není špatné si před túrou zjistit, jestli je v dané lokalitě signál a kterého operátora.

Další vylepšení lavinové výbavy

Lavinový airbag

  • Speciální batoh, ze kterého se při spuštění vystřelí vzduchové polštáře snažící se držet postiženého na povrchu laviny. Je to jediné lavinové vybavení, které snižuje riziko zasypání! A tím výrazně snižuje riziko úrazu a smrti v lavině. Nevýhodu je zatím vysoká pořizovací cena.

Avalanche ball

  • Pří zpuštění se vystřelí malý balon, který na krátké šňůře zůstává nad povrchem laviny a tak zrychlí hledání lavinovým vyhledávačem. Udržení nad povrchem laviny sice nemusí být 100%, ale určitě to je dobré vylepšení pro ty co nemají na airbag.
  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru