Lavinoví a pátrací psi

Využití psů jako záchranářů

Možná to některé překvapí, ale první záznamy o použití psa při vyhledávání obětí lavin na Slovensku jsou u lavinového neštěstí pod Žiarskou hoľou v Nízkých Tatrách z padesátých let, kdy obrovská lavina 8. března 1956 smetla dřevěný srub lesníků.

Zahynulo tehdy 16  lidí, kteří se tu schovávali před špatným počasím. Sem, na místo neštěstí, poprvé pokusně přivedli pro vyhledání obětí i loveckého psa. Do té doby byly známy jen pověsti o psech ze svatobernardského průsmyku v  Alpách.

První pokusy

V letech 1958-59 zahájili lidé z horské služby ve Vysokých Tatrách první pokusy o výcvik lavinových psů, ale chyběl jednotný systém pro výchovu čtyřnohých záchranářů a pokusy ztroskotaly. Systematický výcvik psů, jak tomu často bývá, nakonec začal až po dalším neštěstí v roce 1968 na Kubínskej holi.

Byli zakoupeni chovní psi plemene německého ovčáka a vzorem byla metodika výcviku z Alp, která se postupně modifikovala na československé podmínky. K výcviku se na Slovensku používá jen německý ovčák, pohlavím pes, případně kastrovaná fena.

Praxe a úspěchy

V praxi horské služby se začalo postupně vyskytovat více pátrání a hledání po zbloudilých, nezvěstných a zraněných než po obětech lavinových neštěstí. Proto se přidala další kapitola výcviku pro tuto činnost. Velkou prověrkou, kde tehdy českoslovenští psi a psovodi uspěli, byla pomoc při hledání obětí zemětřesení v Arménii v roce 1988.

Cvičení

Současná práce se psy u Horské záchranné služby SR je v  těsné spolupráci s jednotkami policejního sboru (HZS spadá pod Ministerstvo vnitra SR). V roce 1995 podepsali dohodu o spolupráci při vykonávání pátracích a záchranářských prací a výměně praktických a  teoretických zkušeností. Společné kurzy obou složek pomáhají vycvičit lavinové psy na detekci mrtvolného pachu, který bývá největším problémem při hledání osob zasažených lavinami.

Psi s psovody jsou schopni být nasazeni do záchranné akce v horách i z vrtulníku.

Zajímavosti

  • Členy brigády lavinových a pátracích psů HZS, kteří se aktivně věnují chovu a výcviku, sdružuje Stredisko lavínovej prevencie (SLP HZS) v Jasné pod Chopkom v Nízkých Tatrách.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru