Lesní železnice Oravská Lesná

Další část úvraťové železnice na Oravě láká na výlet

Od roku 2008 se můžete svézt i na oravské části úvraťové lesní železnice, která pochází z období 1. světové války.

Občerstvení,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Oravská lesní železnice

Oravská lesná železnica byla postavena v době 1. světové války a důvodem pro její vznik byl svoz dřeva z lesních správ Oravského komposesorátu. Úzkorozchodná trať (760 mm) vedla z Oravské Lesné, přes Zákamenné do Lokce a sloužila pouze k nákladní dopravě. O napojení na veřejnou železnici se uvažovalo až později. Ve dvacátých letech 20. století došlo ke schválení propojení s Kysuckou lesnou železnicou přes sedlo Beskyd (935 m n. m.), které sloužilo jako zastávka.

Obě železnice byly propojeny v roce 1926 a vlakové soupravy na této dráze překonávaly převýšení díky systému 5 úvratí. Vlaky jezdily mezi stanicemi Oščadnica – Lokca a celá trasa měřila víc jak 60 kilometrů. V provozu byla od roku 1928 do roku 1971, ale do dnešních dnů se dochovalo pouze několik částí mezi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou. V současné době je možné se svézt po kysucké části od skanzenu Vychylovka a pak z Oravské Lesné - stanice Tanečník do sedla Beskyd.

Jízda vláčkem do sedla trvá asi 20 minut a můžete se při ní kochat výhledy do krásné romantické krajiny. V horní stanici v sedle Beskyd je přestávka, během které mohou zájemci vystoupat k dřevěné rozhledně, odkud je možné vidět masivy Malé Fatry, Západních, Vysokých a Belianských Tater nebo Oravských Beskyd. Zpět do údolí se můžete vrátit buď vláčkem, nebo pěšky (v zimě na běžkách) po naučné stezce.

Jízdenky na vláček zakoupíte ve stanici Tanečník, kde se nachází i expozice seznamující s historií  Oravské lesné železnice. Pro děti je k dispozici pěkné hřiště s prolézačkami, skluzavkou a houpačkami. Dále si lze prohlédnout v depu vystavené vagóny pro přepravu osob i svoz dřeva.

Přístup / Doprava

Autem: ze silnice Žilina - Čadca odbočte v Krásne nad Kysucou na Novou Bystricu – Vychylovku (značeno) a těsně před skanzenem odbočte doprava nahoru na novou cestu směr Oravská Lesná/Lokca. Příjezd z Oravské Lesné, cesta je vyznačena směrovkami (v blízkosti se nachází také lyžařské středisko), parkování je možné přímo u stanice Tanečník.

Autobusem: buď od Nové Bystrice, nebo z Námestova do Oravské Lesné, nejlépe část Kubínska, pak k dolní stanici pěšky cca 2,5 km

Vlakem: do Žiliny nebo Krásna nad Kysucou a odtud autobusovým spojením Žilina - Námestovo do Oravské Lesné, část Kubínska

Informace o spojení získáte na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk
polské: www.e-podroznik.pl

Zajímavosti

  • Pokud se pro tento výlet rozhodnete během pracovního týdne, poveze vás malá dieselová lokomotiva. O víkendech je vyjížďka mnohem atraktivnější, protože soupravu táhne parní lokomotiva Gontkulák, která byla vyrobena jako prototyp úzkorozchodné lokomotivy v pražské továrně Kolben a Daněk a je v současnosti jedinou dochovanou lokomotivou tohoto typu z meziválečné produkce této továrny. Lokomotiva byla využívána na oravské železnici, po ukončení provozu OLŽ, byla umístěna na podstavec u nádraží v Žilině. V devadesátých letech byla z podstavce sňata a po náročné renovaci je opět funkční.

Ceník

Jízdné (tam i zpět):
1.1. - 31.3., 1.11. - 31.12.
Dospělí 5 €, děti, studenti, důchodci a ZTP 2,50 €.
Děti do 6 let zdarma (vstupné pouze na představení 1 €).
Přeprava kol a lyží 0,5 €.

1.4. - 31.10.
Dospělí 4 €, děti, studenti, důchodci a ZTP 2 €.

Pouze jedním směrem:
Dospělí 2 €, děti, studenti, důchodci a ZTP 1 €.

Děti do 6 let zdarma (vstupné pouze na představení 1 €).
Přeprava kol a lyží 0,5 €.

V ceně je jízda vláčkem i prohlídka expozice.

Kontakt

Expozícia OLŽ
Oravská Lesná - Tanečník
Tel.: +421 43 5524891, +421 905 500646

email: olz@oravamuzeum.sk

Internet: www.oravamuzeum.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru