Lyžuje se na Lomnickém sedle

Pořádná vrstva prašanu umožnila otevřít nejvýše položenou sjezdovku na Slovensku

Až vydatné sněžení umožnilo otevřít od pátku sjezdovku na Lomnickém sedle.

Lomnické sedloOtevřeli Lomnické sedlo

Poslední dny na Slovensku byly pro lyžaře příznivé. Během několika dní napadlo od půl až do metru nového sněhu a konečně je tak možné otevřít nejvýše položenou sjezdovku ve Vysokých Tatrách, která je na Lomnickém sedle (2196 m n.m.). Čekalo se až do 20. ledna, teď je na sjezdovce 150 cm sněhu a je upravená.

Plno sněhu láká na sjezdovky

Sice už více než měsíc si lyžaři užívají sezónu ve Vysokých i Nízkých Tatrách, střediska jedou na plné obrátky, ale jelo se většinou hlavně na technickém sněhu. I tak si první část sezóny provozovatelé areálů chválí. Dobré zprávy pro lyžaře přišly až v posledních dnech, kdy napadl zmíněný prašan. Navíc mrzne a je možné doplňovat sjezdovky stále o technický sníh, všude teď mají dostatek.

Horská služba sleduje lavinové dráhy

Nejvýše položená sjezdovka na Slovensku, která vede z Lomnického sedla, je pravidelně ohrožována i lavinami. Proto provozovatel požádal Horskou záchrannou službu o rekognoskaci terénu, aby nehrozilo nějaké neštěstí. V Lomnickém sedle se lyžuje výhradně na přírodním sněhu a proti lavinám jsou zde umístěny letité ocelové zábrany. V případě nebezpečí se to řeší řízeným odstřelem lavin. Právě v těchto dnech takto zasahovali členové HZS ve Vrátné v Malé Fatře a také monitorují nebezpečný Spálený žľab v Západných Tatrách ve středisku Spálená-Zverovka. Nebezpečné lokality s lavinovými drahami se monitorují i ve Veľké Fatře.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s. a Horské záchranné služby

%%full%%


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru