Malá Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa | Jaskinia Stanišovská | Stanišovská barlang

Stanišovské jeskyně jsou lidem známá od nepaměti, najdete je v krásné Jánské dolině, resp. v její odbočce Stanišovské dolině pod Smrekovicí v Nízkých Tatrách.

Občerstvení,


Malá Stanišovská jeskyně

Obě Stanišovské jeskyně, Veľkou i Malou, najdeme v ústí boční doliny Stanišovská do Jánské doliny. Jeskyně leží v jižním svahu Smrekovice, asi 4 minuty od chatky průvodců. Nedaleko na protějším svahu je ještě Nová Stanišovská jeskyně, objevená o mnoho let později.

Stanišovské jeskyně vyhloubila ve vápenci Štiavnica. Bystřina, která se valí dolinou od hlavního hřebene Nízkých Tater, pramení pod stejnojmenným vrcholem (Štiavnica, 2025 m).

Malou Stanišovskou jeskyni (její délka je 730 m) najdeme v nadmořské výšce 766 m n.m. Jeskyně nemá svého objevitele, byla známá obyvatelům Liptova od nepaměti, ale oficiální zpřístupnění veřejnosti je až od roku 2010. První záznamy o jeskyni jsou známy z r. 1689, informace o Veľké Stanišovské jeskyni jsou již ze 13. století. Přírodní památka je významná jako zimoviště netopýrů (7 druhů) a je domovem stejnonožců (Mesoniscus), chvostoskoků a mnohonožek.

Prohlídková trasa v jeskyni měří 410 m, její převýšení je 28 m. Teplota v jeskyni je stabilně okolo 6°C. Jeskyní, která nemá umělé osvětlení, ani další umělé zásahy lidí (mimo vandalismu), projdete s průvodcem za 45-60 min.

Obdivovat můžete nejenom krásnou, ale bohužel velmi skromnou krápníkovou výzdobu, křišťálově čistá jezírka, ale také práci jeskyňářů. Za svitu čelovky vás čeká přímo objevitelská cesta do hlubin země.

Přístup / Doprava

Ke vstupu do jeskyně, která je přírodní památkou, se jde jednoduše od parkoviště, které je v Liptovském Jánu. V chatě jeskyňářů - pokladně - je malý bufet.

Jízdní řády najdete také na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk
(zastávka autobusu: Lipt. Ján, hotel Plus)

Zajímavosti

Nápisy v jeskyni

I když pochází Malá Stanišovská jaskyňa ze stejného období vzniku, jako její všeobecně uznávanější sestra (Veľká Stanišovská), není tak slavná. Přesto ji navštěvovalo velké množství lidí, kteří tu zanechali svoje stopy. Nejviditelnější jsou nápisy na stěnách. Nejstarší čitelné záznamy na stěnách jsou z roku 1910, kdy stoupal zájem o jeskyně v oblasti.

Krápníky

Krápníková výzdoba skončila často jako suvenýr, tisíce kusů krápníků se přebrousilo v těžítka na památku pro tatranské turisty. Vydrancování umožnil volný přístup do jeskyní po 1. světové válce a zvýšený turistický ruch.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Pokud máte rádi "divoké jeskyně", pak navštivte v Nízkých Tatrách i Jeskyni mrtvých netopýrů. Tato vysokohorská jeskyně je zpřístupněna speleologickou vůdcovskou službou. Nachází se v centrální části hřebene Nízkých Tater v Ďumbierském krasu v masivu Kozích Chrbtů.

Ceník

Vstupné činí 6 € (dospělí); 3,5 € (děti do 14 let, důchodci), děti do 110 cm zdarma. Fotografování bez stativu je zdarma.
Doba prohlídky je 45-60 minut.

Jeskyně je v sezóně otevřena denně od 10.00 do 16.00 hodin. Vstup do jeskyně s průvodcem a komentářem je každou celou hodinu, příp. častěji. Čelovku návštěvníkům průvodci zapůjčí.

Ve Liptovském Jánu je možnost parkování, občerstvení, ubytování a koupání.

Kontakt

Malá Stanišovská jaskyňa

Informace: +421 907 703 444, +421 904 333 613, +421 948 013 143
Správce jeskyně: +421 908 640 061

E-mail: info@sibir.sk

Internet: stanisovska.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru