Medvedia štôlňa

Medvedia štôlňa | Žiarska dolina - štôlňa | Medvědí štola

Medvedia štôlňa v masívu Barance blízko ústí Žiarské doliny má tajuplnou historii. Průvodce vás zavedou asi 400 m do nitra hory.

Občerstvení,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Medvedia štôlňa

Medvediu štôlňu najdeme blízko ústí Žiarské doliny. Tento lidský výtvor (nejedná se o jeskyni, ale o štolu) leží ve  svahu Barance, asi 5 minut od parkoviště v ústí doliny.

Medvědí štola patří svoji délkou k unikátům starých důlních tatranských děl. Je nejdelší, měří 550 m. Paradoxně o ní nenajdeme v historických pramenech vůbec žádnou zmínku, dokonce nebyla tato štola zapsaná na seznamu starých důlních děl Slovenska. Štola vede po křemenné žíle v kvarcitických rulách, proto se uvažuje o tom, že havíři dobývali nebo spíš chtěli dobývat drahé kovy. Ve štole jsou vidět limonitové nátoky. V okolí štoly nejsou ani stopy po haldách, a to zřejmě proto, že se vytěžený limonit mohl dále zpracovávat jako železná ruda. Pravděpodobně v železárnách v Liptovském Hrádku.

Název Medvedia diera je mezi místními lidmi poměrně rozšířený. Někteří logicky připisují název tomu, že se v útrobách štoly prý našly kosti medvěda, jiní říkají, že ve štole medvědi přečkávají tuhou tatranskou zimu. Ani jedna teorie neplatí. Před štolou byla kdysi plechová tabulka, která upozornila návštěvníky, že vstupují do území, kde se v hojném počtu vyskytují medvědi hnědí. A lidé si medvědy vztáhli automaticky i na štolu. Je to jen shoda náhod.

Prohlídková trasa v jeskyni měří 400 m, její převýšení je 8 m. Teplota ve štole je stabilně okolo 6°C. První úsek štoly je uměle osvětlený, potom návštěvníci dostávají čelové lampy a nakonec staré kahany, aby viděli, jak se ve štole pohybovali havíři dříve. Cestu štolou vám zpříjemní ukázky práce ve štole, na kterou dohlížejí malí permoníci. Neodmyslitelná součást havířského folkloru. Štolu projdete s průvodcem za 30 min.

Ve štole se seznámíte s tím, jak havíři dopravovali materiál na povrch i jak rudu ve štole dobývali nebo jak se vypořádali s vodou. Za svitu čelovky vás čeká přímo objevitelská cesta do hlubin hor. Štola byla využívaná i během SNP.

Přístup / Doprava

Ke vstupu do staré štoly, která je zapsaná na seznam starých báňských děl, se jde jednoduše od parkoviště, které je v ústí Žiarské doliny. Vchod do štoly je po pravé straně asfaltové cesty blízko odbočky na starou cestu na Žiarskou chatu (200 m).

Jízdní řády najdete také na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk
(zastávka autobusu: Žiarska dolina, ústie)

Zajímavosti

Štola bez historie

Státní ústřední báňský archiv v Banské Štiavnici žádné informace o Medvědí štole nevydal. V archivu není ani zmína o vzniku nebo o majiteli. O době, kdy štola fungovala, víme jen z nápisů ve štole. Rok 1811 najdeme v polovině štoly, 1832 je vyryto u první boční větve. Kromě této štoly najdeme v ústí Žiarské doliny ještě jednu, ale jen 15 m dlouhou.

Pomístní názvosloví

O hornické minulosti v okolí nás přesvědčí i další místní názvy. Kdo by neznal Baníkov a Baníkovské sedlo na hlavním hřebeni? V blízkém okolí najdeme i Huty (štola je i pod Sivým vrchem). Velkou hornickou minulost má za sebou Kriváň (Podbanské, Nadbanské, Banský žlab, Kôprová dolina nebo východ Vysokých Tater (Meďodoly, Medená dolinka, Karbunkulový hrebeň…).

Ceník

Vstupné činí 5 € (dospělí); 3 € (děti do 14 let, důchodci), děti do 110 cm zdarma. Fotografování bez stativu je zdarma.
Doba prohlídky je 30 minut.

Štola je v sezóně (1.4.-31.10.) otevřena denně od 10.00 do 16.00 hodin. Vstup do jeskyně s průvodcem a komentářem je každou celou hodinu, příp. častěji. Čelovku návštěvníkům průvodci zapůjčí.

V Žiarské dolině je možnost parkování, občerstvení a ubytování.

Kontakt

Medvedia štôlňa

Informace: +421 907 703 444, +421 904 333 613, +421 948 013 143
Správce štoly: +421 908 640 061

E-mail: info@sibir.sk

Internet: stolna.sk

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru